Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Malatya’da
Haber
24 Haziran 2022 - Cuma 16:07
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Malatya’da
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber…: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Malatya'ya geldi...Malatya'ya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Erhaç Havalimanın da karşılandı.
Gündem Haberi
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Malatya’da

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu;

Resim

Kayısı diyarı Malatya’da...

Resim

Malatya'ya bugün gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu Hava Limanın da Vali Hulusi Şahin, Malatya Büyükşehir belediye başkanı Selahattin Gürkan, Milletvekilleri Bülent Tüfenkci, Öznur Çalık, Ahmet Çakır, Mehmet Fendoğlu, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aysun Bay Karabulut, Battalgazi belediye başkanı Osman Güder, Yeşilyurt b elediye başkanı Mehmet Çınar, ilçe belediye başkanları, AK Parti il başkanı İhsan Koca, MHP İl Başkanı Mesut Samanlı, Askeri ve Mülki erkan ile kalabalık bir topluluk karşıladı.

Resim

Resim

Bakan Çavuşoğlu Havalimanından direk Malatya'ya hareket etti. Bakan Çavuşoğlu Malatya'ya gelmekten dolayı ise mutlu olduğunu ifade etti.

Resim

BAKAN ÇAVUŞOĞLU "HER ALANDA GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE VAR..."

Malatya'ya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Malatya Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı'na katıldı.

Malatya Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Bakan Çavuşoğlu, gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

Resim

 “Türk tarihi gösteriyor ki devlet-millet birlikte olduğunda aşamayacağı bir engel yoktur. Kolay bir coğrafyada yaşamıyoruz. Çok zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Etrafımız bir ateş çemberi. Dünyadaki çatışmaların yüzde 60'ı maalesef bizim coğrafyamızda oluyor. Böyle bir ortamda krizlere çözüm odaklı yaklaşıyor, riskleri fırsatlara çevirmeye çalışıyoruz. Kavga edenlerin, savaşanların, çatışanların arasını bulmak için arabuluculuk çalışmaları yapıyoruz. Arabuluculuk, diyalog ve işbirliği denildiğinde herkesin aklına Türkiye geliyor. Arabuluculuk yapmak, barışı tesis etmek, savaşları durdurmak kolay bir şey değil. Bunun için güçlü bir liderlik gerekiyor. Güçlü devlet ve güçlü bir diplomasi. İşte bizim dünyanın gıptayla baktığı güçlü bir liderimiz var; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan.

Resim

Yerli ve milli, adil ve vicdani bir bakış açımız var. Tarihimize ve geleceğimize karşı sorumluluğumuz var. Çünkü Türkiye'den büyük bir Türkiye var. Türkiye'den büyük bir Türkiye olduğunu unutmayalım. Balkanlarda 5 ülkeyi ziyaret ettik. Onlar bizi 100 yıl bekledi. Hasret bitti, her gün onlarla beraberiz. Ağustos ayında Cumhurbaşkanımızla yine bölge ülkelerine bir ziyaret gerçekleştireceğiz. Kuru kuruya ziyaret yapmıyoruz, Balkanların istikrarı, barışı, huzuru, oradaki soydaşlarımızın hakları, temsilcilik sayılarımızı artırıyoruz. Sancak'ta başkonsolosluğumuzu açtık, bayrağımızı dalgalandırdık. Hiç ayrım yapmadan herkese hizmet götürüyoruz.

Resim

Terörle mücadele ve güvenliğimizi korumak için yeri geldiğinde tereddüt etmeden sınırımızın ötesine geçiyoruz. Bazen telefon açıyorlar, 'Endişe duyuyoruz.' Neden endişe duyuyorsunuz? İşte o müdahalelerinizden. Peki, terör örgütünün saldırıları sonucunda askerimiz, polisimiz veya sivillerimiz şehit oluyor. Şehitlerimiz için endişe duyuyor musunuz? Neden sadece terör örgütleriyle ilgili endişe duyuyorsunuz. Mazeretleri çok, kem küm. 'Efendim uluslararası hukuk', sanki bir uluslararası hukuk bilmiyoruz. '

Resim

Efendim siviller', Türk milleti savaşın en acımasız olduğu dönemlerde bile sivilleri koruyan, kalkan olan bir millettir. Bizim askerimiz, polisimiz her yerde siviller konusunda herkesten daha fazla hassastır. Dertleri PKK'yı, YPG'yi güçlendirmek. Irak'ın kuzeyinde Pençe-Kilit operasyonumuzla da teröristleri o bölgeden temizliyoruz. O bölgeden teröristleri temizlerken sadece Irak'ın güneyinde değil, özellikle o bölgede yaşayan Kürt kardeşlerimize de destek veriyoruz. Çünkü Kürtlerin en büyük düşmanı PKK terör örgütüdür.”

Resim

Bakan Çavuşoğlu İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği ile ilgili sürecle şu değerlendirmeyi yaptı:

İsveç ve Filandiya’dan isteklerimiz, beklentilerimiz mümkün olmayan bir şey değil ki, teröre destek veriyorsunuz, vermeyin. Teröristleri ülkenin kapılarını açıyorsun, barındırıyorsun, her türlü faaliyetlerine izin veriyorsun, terörizmin finansmanına göz yumuyorsun, çocukların Kandil'e, Suriye'ye, o bölgelere zorla götürülmesine vesile oluyorsun, onların bu çalışmalarına fırsat veriyorsun, engellemiyorsun. İkincisi müttefik olmak istiyorsan, Türkiye'yi düşman bir ülke gibi göremezsin, terörle mücadelesinden dolayı ambargo uygulayamazsın. Bunları uygularım dersen NATO'ya da üye olamazsın bu kadar basit. Biz, Yunanistan gibi Makedonya'ya 'ismini değiştir' demiyoruz. İsmini değiştirmek bir ülkeye için ne kadar zor biliyorsunuz. Bir millet için bunu kabul etmek ne kadar zor biliyorsunuz. Yunanistan bu şımarıklığı yaparken, 12 sene Makedonya'nın NATO'ya üyeliğini engellerken neredeydiniz?

Resim

Bakan Çavuşoğlu, dünyada Türkiye’ye duyulan güveni de dile getirip”Elbette her ülkenin ve milletin idealleri vardır. Gücümüzü, kapasitemizi biliyoruz ve gerçekçilikten hiçbir zaman uzaklaşmıyoruz ama ilkelerimizden de taviz vermiyoruz. Hem Rusya hem Ukrayna'yla konuşabiliyoruz, yanlışa ‘yanlış', doğruya ‘doğru' diyoruz. Her iki ülkeyi masa etrafında bir araya getirebilen tek ülkeyiz. Özellikle de Rusya'nın saldırganlığına yönelik eleştirilerimize rağmen karşı karşıya ve hemfikir olmadığımız konular var, ilkeli duruşumuz sayesinde Türkiye'ye duyulan güvenin eseridir. Çekingen bir Türkiye yok. Her alanda güçlü olmamız lazım. Barışı tesis etmek için de ülkemize yönelik oluşacak bir tehdidi bertaraf etmek içinde güçlü olmalıyız. Savunma sanayimiz, kahraman ordumuz, milletimizin dirayeti diplomasimizin arkasındaki en büyük güçtür. Çıkarlarımızı, güvenliğimizi korumak için Suriye'de, Irak'ta, Libya'da her yerde varız.

Resim

Sahada varız ama her şeyden önce de o ülkelerin huzuru ve istikrarı için varız. Azerbaycan'ı destekledik, yanında durduk ve yanında durmaya devam edeceğiz. Artık ‘bekle gör' politikası yok. Çekingen bir Türkiye yok. Artık krizlerin çözümünde özgün ağırlığı olan bir Türkiye var. İhracatta her ay rekor üzerine rekor kırıyoruz. 2021'de 425 milyon dolarlık ihracatla Malatya'da kendi tarihinde rekor kırmıştır. Yüzde 41'lik bir artış olmuş. OSB'lerde sağda solda yeni tesislerin yapıldığını gördük. Önümüzdeki dönemde Malatya ihracatta milyar dolarları konuşmaya başlayacak. Arslantepe'nin UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınmasında emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. İki tane cumhurbaşkanı çıkarmakta tesadüf değil. Malatya'nın dünya genelinde tanıtımı için de çalışmaya devam edeceğiz”

Resim

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: ''Ukrayna konusunda anlaşabilirsek Rusya'dan tahıl ihracatının önünün açılması için çalışma yapıyoruz” ifadelerini de kullandı.

Resim

Bakan Çavuşoğlu, 2023 seçimlerinin de zamanında yapılacağını aktardı.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Dışişleri, Bakanı, Mevlüt, Çavuşoğlu, Malatya’da,
Yorumlar
Haber Yazılımı