Haber Detayı
07 Kasım 2013 - Perşembe 11:23
 
Dil öğrenmek zihni genç tutar
İnönü Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Şahiner, Kampüs Fm’de İnanç Kara Ölmeztoprak’ın hazırlayıp sunduğu Panorama Programına katıldı.
Gündem Haberi
Dil öğrenmek zihni genç tutar

Doktora çalışmasının Sheakspeare’in tarihi oyunları ile ilgili olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Şahiner, "Sheakspeare denince ‘olmak yada olmamak’ cümlesiyle birlikte imgeler ve dönemsel bakış açıları akla gelir" dedi. İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Şahiner, yıllar süren çalışmaları neticesinde İngiliz kültürü açısından da birçok bilgi ve birikime sahip olduğunu vurgularken ‘ İngilizlerin; William Sheakspeare isminde biri yaşamasaydı dahi, bu kültür bir Sheakspeare yaratırdı’ şeklindeki bakış açısı ile, kültürlerini ne denli derin bulduklarını belirttiklerini ifade etti. Sheakspeare’in oyunlarında, o yıllardaki uluslar arası diyaloglar neticesinde Türk Karakterlerinde yer aldığını bildiren Yrd. Doç. Dr. Şahiner, eserlerinin dönemin kültürel, sanatsal ve edebi olaylarına ışık tuttuğunu dile getirdi.

Dil öğrenmenin zihni genç tuttuğunu ve öğrencilerle birlikte hocaların da bu dinamizmi sürekli yaşadığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Şahiner sözlerine şöyle devam etti: ‘ İÜ Yabancı Diller Yüksekokulundaki Öğrenci sayısı beşyüz’e yaklaştı. Bununla birlikte lise ile üniversite arasında bir yıl eğitim veren ara bir dönem gibi olmamız nedeniyle, dil açısından bu dönemi çok önemsiyorum. Zorunlu ve isteğe bağlı hazırlık sınıfı eğitiminin verildiği Yabancı Diller Yüksekokulunda, öğrenciler eğitimlerinin ilerleyen yıllarında dil açığı yaşamamaları için, bu dönemi çok iyi değerlendirmelidir. Yabancı Dil gerek iş gerekse eğitim hayatı boyunca mutlaka gerekli olacaktır. Bunun eksikliği her ne kadar kurslarla özel derslerle giderilmeye çalışılsa da bu konuda yapılan en büyük yanlışlardan birisi; sınav geçmeye yönelik alınan derslerdir. Birtakım sınavlarda geçişi sağlayan notları almak elbette önemlidir ancak bu durum; o dili öğrenmeye çalışılarak yapılabilinir, sınavı geçmeye yönelik ezber bilgilere yönelerek değil. Bu konuda benim mottom diyebileceğim bir husus da, bir dili öğreniyorsanız ve eğer imkanınız varsa, hayatınızın belirli bir bölümünde, o dilin konuşulduğu ülkeye gitmenizin son derece faydalı olduğudur. Mutlaka belirtmeliyim ki 21. Yy’da İngilizce bilmek, uluslar arası arenada sizi çok iyi yerlere getirebilir.’

Akademik kariyer, hocalık ve dil öğrenmek sabır gerektiren uğraşlar diyen Yrd. Doç. Dr. Şahiner, "iyi bir İngilizce hocası; sabırlı, becerikli, rol yapma yeteneği kuvvetli bir kişi olmalıdır" dedi. Tüm Dünya’da insanların bir dil konuştuğunu, bu dili küçük yaşlardan itibaren öğrenmeye başladıklarını ve hata yaparak ilerlediklerini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Şahiner, "dil öğrenmekten kesinlikle korkulmamalı ve bir dili öğrenmenin, sürekli biçimde duyarak ve kullanarak geliştirebildiğimiz bir durum olduğu unutulmamalı" dedi.

Kaynak: Editör: Ali Aladağ
Etiketler: İnönü, Üniversitesi, Yabancı, Diller, Yüksekokulu, Müdürü, Yrd, Doç, Dr, Mustafa
Yorumlar
Haber Yazılımı