Başkan Doğan; Esnafa Faizsiz kredi konusunda bankalar bildiğini okuyor
Haber
10 Nisan 2020 - Cuma 14:30
 
Başkan Doğan; Esnafa Faizsiz kredi konusunda bankalar bildiğini okuyor
M.Fırat Toper…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Kitapçılar Derneği Başkanı Şahin Doğan "Malatya ve Elazığ esnafı 4 ay içinde ikinci defa ekonomik krize girdi; bu nedenle her iki şehir esnafına özel destekler sağlanmalı "dedi.
Ekonomi Haberi
Başkan Doğan; Esnafa Faizsiz kredi konusunda bankalar bildiğini okuyor

Başkan Doğan Esnafa Faizsiz kredi konusunda;

Bankalar bildiğini okuyor...

Malatya Kitapçılar Derneği Başkanı Şahin Doğan, hem deprem hem de koronavirüs salgınından dolayı sıkıntılı günler yaşayan Malatya’daki küçük işletmelere destek sağlanması konusunda bankalar ve esnaf kredi birliklerinin kolaylaştırıcı olmak yerine zorlaştırıcı olmasını eleştirdi: 
“Esnafa Faizsiz Kredi Konusunda, Bankalar Bildiğini Okuyor”
Malatya Kitapçılar Derneği Başkanı Şahin Doğan, Türkiye’de sosyal, ekonomik ve ticari hayatı durma noktasına getiren koronavirüs salgınının yarattığı sorunların giderilebilmesi için oluşturulan strateji kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan, ekonomik destek düzenlemelerinin ülke ekonomisi için büyük önem taşımakla birlikte, destek paketin tabana yayılmaması halinde, beklenen faydayı sağlamayacağını belirtti.  
Yazılı bir açıklama yapan Şahin Doğan, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelere ait banka kredileri, kredi kartı borçlarının faizsiz ötelenmesi ve bu kategorilerdeki vergi mükelleflerine faizsiz kredi sağlanacağı konusunda hükümet yetkililerinin çok sayıda açıklama yapmasına karşın, bankalardan bu yönde bir tutum değişikliği görülmediğini vurguladı. Doğan, “Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan ve Maliye Bakanımız Sayın Albayrak’ın yaptığı açıklamalara rağmen kamu bankaları da dahil tüm bankalar küçük esnafa yardımcı olmak yerine zorluk çıkarıyor; bankalar bildiğini okuyor” dedi. 
Küçük esnaf ve düşük sermayeli iş yerlerinin sermaye birikimine sahip olmadığını,  gündelik ticaret ve üretim ile ancak ailesinin geçimini ve işyerinin masraflarını karşılayabildiğini ifade eden Malatya Kitapçılar Derneği Başkanı Şahin Doğan şunları söyledi: “Küçük esnaf, dar sermayeli işletmeler, kriz dönemlerinde kullanabilecekleri herhangi bir birikime sahip değildir. Yaşadığımız krizde küçük esnafın büyük bölümü zorunlu olarak ve belirsiz bir süre için iş yerlerine kilit vurmak zorunda kaldı. Açık işyerleri ise siftah bile yapamaz durumdadır. Bu nedenle, hükümetin açıkladığı ve gelecekte hazırlayacağı ekonomik destek paketlerinde özellikle küçük esnafın ayakta kalmasını sağlayacak ekonomik tedbirler hayata geçirilmelidir” dedi. 
Malatya ve Elazığ esnafı 4 ay içinde ikinci defa ekonomik krize girdi; bu nedenle her iki şehir esnafına özel destekler sağlanmalı 
Elazığ-Malatya depremi nedeniyle Malatya ve Elazığ’da şehir ekonomilerinin Ocak ayından bu yana sıkıntılı bir süreç yaşadığını vurgulayan Şahin Doğan, özellikle kitap ve kırtasiyeci esnafının deprem nedeniyle okulların tatilinden kaynaklanan büyük iş kaybı yaşadığını hatırlattı. Malatya Kitapçılar Derneği Başkanı Şahin Doğan, “Koronavirüs salgını ülkemizin tamamını ciddi bir şekilde etkiledi. Ancak Malatya ve Elazığ diğer illere göre daha fazla etkilendi. Çünkü deprem kaynaklı mağduriyetler giderilemeden koronavirüs salgını, kriz süreçlerinde kullanabileceği birikimi olmayan küçük esnafın ikinci kez krize girmesine neden oldu. Malatya ve Elazığ’da başta kitap ve kırtasiyeciler olmak üzere, küçük esnafın tezgâhının kapanmasına yol açtı. Bu nedenle, hükümetimiz, ilgili kurumlar ve esnaf kredi birlikleri Malatya ve Elazığ’da küçük esnafın krizde yok olmasını önleyecek özel destekler sağlamalıdır” ifadelerini kullandı. 
Bankalar küçük esnafa faizsiz kredi vermemek konusunda ısrarlı ve bildiğini okuyor
Salgının önlenmesi yolunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yürüttüğü çalışmaların takdire şayan olduğunu ifade eden Şahin Doğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yaptığı tüm açıklamalara rağmen bankaların küçük esnafa faizsiz kredi vermek ve kredi borçlarını faizsiz olarak ötelemek konusunda ciddi sorunlar çıkardığını kaydetti. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, deprem ve koronavirüs salgını nedeniyle esnafın yaşadığı sıkıntıları gidermek için bankalara verdiği ödevin, kamu bankaları da dahil olmak üzere, banka yönetimleri tarafından görmezden gelindiğini ifade eden Doğan, hükümetin “kredilerin faizsiz ötelenmesi, faizsiz kredi verilmesi, kredi kartı borçlarının faizsiz ertelenmesi” gibi konularda yayınladığı talimatlara rağmen, bankaların küçük esnafa faizsiz kredi vermemek, kredi borcunu faizsiz ötelememek için kendi bildiklerini okuduğunu belirtti. 
“Banklar, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın esnafa koşulsuz, kefilsiz, faizsiz kredi sağlanması talimatını yok sayıyor”
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 24 Ocak depreminden sonra Elazığ ve Malatya’ya yaptığı ziyaretler sırasında, “Depremin yarattığı yıkımın ekonomiye, esnafa etkisini değerlendirdik. Bir dakika bile kaybetmeden bazı kararlar aldık. Özellikle esnafımız noktasında, Halk Bankamız Elazığ ve Malatya’daki tüm esnaflarımıza 50 bin liraya kadar 5 yıl vadeli ve faizsiz bir finansman imkânı sağlayacak. Kamu bankalarımız, iki ilimizdeki tüm esnaflarımızın tüm kredilerini faizsiz bir yıl ödemesiz erteleyecek” şeklinde açıklama yaptığını ve esnafı o gün için rahatlattığını ifade eden Doğan, “Ancak kamu bankaları Sayın Bakanımızın açıkladığı bu destek programını uygulamamak için özel bir çaba harcıyor” dedi. 
Şahin Doğan, kamu bankalarının hem depremden hem de koronavirüs salgınından büyük zarar gören küçük esnafa Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın talimat verdiği gibi, koşulsuz, kefilsiz, faizsiz kredi sağlaması gerektiğini vurguladı. Doğan, Bakan Berat Albayrak’ın talimatlarının yerine getirilmesi halinde, Malatya ve Elazığ’da küçük esnaf faaliyetleri ile hayatını idame ettiren on binlerce vatandaşın rahat bir nefes alacağını, her iki şehrin ticaret hayatının bir süre sonra yeniden canlılık kazanacağını kaydetti. 
 “Esnaf ve ticaret erbabından yıllarca aidat toplayan meslek örgütleri bugün esnafa yardımcı olmayacaksa ne zaman olacak?”
Zor zamanlarda esnaf, tüccar ve sanayiciye yardımcı olmak üzere yıllarca esnaf ve tüccardan aidat toplayan esnaf ve ticaret erbabı meslek örgütlerinin de bu dönemde küçük esnafa kredi vermek konusunda zorluk çıkarmayı tercih ettiğini kaydeden Malatya Kitapçılar Derneği Başkanı Doğan, “Bu meslek örgütleri, esnaf kredi birlikleri, krediler için esnafın bugün için yerine getiremeyeceği şartlar öne sürüyor. Bu meslek örgütleri bugün esnafa yardımcı olmayacaksa ne zaman olacak? Esnaf kredi birliklerinin kredi sağlamak için ileri sürdüğü şartlar esnafta var olsa, zaten esnafın o krediye ihtiyacı olmaz. Esnaf kredi birlikleri bankaları taklit ederek esnafın karşısında değil, yanında olmalıdır” dedi. 
“Bankalara hatırlatıyoruz; Malatya kredi dönüşlerinde borcuna en sadık illerin başında gelmektedir” 
Takipteki kredilerin toplam kredilere oranının en düşük olduğu illerden birinin de Malatya olduğunu hatırlatan Malatya Kitapçılar Derneği Başkanı Şahin Doğan, “Malatya esnafına zor zamanlarda kredi vermemek için direnen bankalara Malatya’nın kredi dönüşlerinde borcuna en sadık illerden birisi olduğunu da hatırlatmak istiyoruz” vurgusunu yaptı. 

 

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Başkan, Doğan;, Esnafa, Faizsiz, kredi, konusunda, bankalar, bildiğini, okuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı