Haber Detayı
11 Aralık 2018 - Salı 04:27
 
Başkan Ali Evren; Esnafımız 2018’de 71,6 Milyon TL Kredi Kullandı
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, “2018 yılında Malatya esnaflarımız toplam da 71 milyon 652 bin TL kredi kullandı.”dedi.
Ekonomi Haberi
Başkan Ali Evren; Esnafımız  2018’de 71,6 Milyon TL Kredi Kullandı

Başkan Ali Evren;

Esnafımız  2018’de 71,6 Milyon TL Kredi Kullandı...
Kısa adı ESKKK Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, kooperatif kredilerinde temerrüt faizlerin yüzde 45‘den yüzde 20‘ye düşürülmesi için girişimlerini sürdürdüklerini ifade etti.

ali evren ali aladağ ile ilgili görsel sonucu
Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren şu açıklamalarda bulundu: “Ancak, 26 Temmuz 2018 tarihinde Türkiye ile ABD arasındaki Rahip Brunson gerilimden dolayı ülkemizde yaşanan ekonomik kriz sonrasında piyasalarda yaşanılan sıkıntılar, doların yükselişi ve bankalardaki faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle esnaflarımızın kooperatif kredilerine yoğun talepleri olmuştur. Plasman sıkıntısından dolayı da krediye müracaat eden esnaflarımızın kredi alma süreçleri biraz uzamasına yol açmıştır. Kredi kullanıp da takibe düşmüş olan esnaf ve sanatkarların temerrüt faiz oranının 19 Eylül 2018 tarihinde yüzde 45’e çıkarılması, esnaf ve sanatkarlarımız için endişe oluşturmuştur. 

ali evren ile ilgili görsel sonucu
Bu kapsamda kooperatif başkanı ile temerrüt faizlerinin düşürülmesi için görüşmeler yapılmıştır. TESKOMB genel merkezi ile Ticaret Bakanlığı ile yaptığımız görüşmelerde esnaf ve sanatkarlarımız yüzde 45 olan temerrüt faizinin altından kalkamayacağı, bu oranın yüzde 5 olan kredi faizinin 3 katını geçmemesi gerektiğini ilettik. Aksi takdirde ödemelerde zorluklar yaşanacak ve hatta bu durum esnaflarımızın tefecilerin eline düşmesine yol açacaktır diyerek sorunun çözülmesini istedik.

BAKAN PEKCAN'LA GÖRÜŞME...

ali evren bakanla ile ilgili görsel sonucu
TESKOMB Genel Başkanı Abdül Kadir Akgül ve yönetim kurulu ile birlikte Ankara’da Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan başkanlığında toplantıya katıldık.
Toplantıda kooperatif ana sözleşmesinin 66. maddesinin değiştirildi. Böylece takibe düşen esnaflarımız için gecikme faizi oranı üst sınırının, bir aya kadar olan gecikmelerde yüzde 16’ya, bir aydan fazla gecikmelerde ise yüzde 20’ye çekilmesi kararı alınmıştır. Bu karar ile faiz yükü indirilen esnaf ve sanatkarımız rahatlamışlardır. Bundan dolayı bakanımıza teşekkür ediyoruz” 
Başkan Ali Evren, daha sonra şunları söyledi:

ali evren bakanla ile ilgili görsel sonucu
“Şuan doların düşmesi ile hükumetimiz 2019 yılı içerisinde bu ekonomik sıkıntıların üstesinden gelecektir. Yeniden esnaf ve sanatkarlarımız kredi kullanma rahatlığı yaşayacaktır. Ay sonu itibariyle geride kalacak olan 2018 yılında Malatya’da esnaf ve sanatkarlarımız toplam 71 milyon 652 bin TL kredi kullandı.”

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Başkan, Ali, Evren;, Esnafımız, , 2018’de, 71,6, Milyon, TL, Kredi, Kullandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı