Haber Detayı
12 Ocak 2018 - Cuma 13:36
 
Bakan Tüfenkci; huzurun ve kardeşliğin şehri Malatya’da 2018 hedefleri anlattı
Uğur Hanbey Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika... Bakan Tüfenkci, 2017 yılını değerlendirdi, 2018 hedefleri anlattı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü etkinlikleri kapsamında Malatya'da görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi.
Ekonomi Haberi
Bakan Tüfenkci; huzurun ve kardeşliğin şehri Malatya’da 2018 hedefleri anlattı

Bakan Tüfenkci; huzurun ve kardeşliğin şehri Malatya’da 2018 hedefleri anlattı
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti ile MHP arasındaki görüşmeye ilişkin, "AK Parti'den 3 arkadaşımız Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesiyle MHP'den de Devlet Bahçeli'nin görevlendirmesiyle 3 arkadaşın oluşturduğu 6 kişilik bir komisyon çalışmalara başlayacak." dedi.
Türkiye'nin geçen yıla hain bir darbe girişiminin ardından girdiğini anımsatan Tüfenkci, birtakım çevrelerin ise ısrarla "ülkenin iflas ettiğini" söylendiğini kaydetti.
Doların, faizin inanılmaz yükseleceği, iflasların bir biri ardına geleceği yönünde birtakım kötü senaryoların içerisinde 2017'ye giriş yapıldığını belirten Tüfenkci, ancak buna rağmen ülkenin geçen yılı çok güçlü bir şekilde bitirdiğini aktardı.

Türkiye'nin geçen yıl yakaladığı büyüme rakamlarının dünyayı kıskandırdığını ifade eden Tüfenkci, "2016'da alelacele not kıranlar, Türkiye'nin büyüme rakamlarını revize edenler, düşürenler 2017 yılında art arda revize rakamlarını açıkladıklarını ve netice itibariyle de Türkiye'nin yakalamış olduğu performans karşısında utananlar, kendi itibarlarını korumak adına revizelerini yaptığını açıkladılar." diye konuştu.

Geçen yıl Türkiye'nin büyüme rakamlarına inanamayanların bu yıl da büyüme rakamlarını peş peşe revize edeceklerini dile getiren Tüfenkci, ülkenin aleyhine oynanan oyunların sürdüğünü işaret etti.
Yaşadıkları coğrafyanın dikkate alındığı zaman yerli ve milli duruşun öneminin bir kez daha ortaya çıktığını kaydeden Tüfenkci, şöyle konuştu:

"Bunun üzerine milli mutabakat sağlama noktasında Türkiye'nin istikrarı, geleceği için bölgesinde ümmete bir umut olabilmesi için güçlü Türkiye'nin her zaman önem arz ediyor. Küçük ayrıntılardan ziyade özellikle Cumhurbaşkanımızın da altını çizdiği gibi tek millet, tek bayrak, tek devlet ve tek vatan etrafında birleşen herkesin 2019'da Türkiye'nin gireceği virajı da dikkate alarak ülkenin geleceği noktasında daha fazla safların sıklaştırılması gerekliliğini anlatmaya gerek yok."

Görüşmeler sağduyulu kesimi mutlu etti

Konuşmaların ardından bir gazetecinin "MHP ile AK Parti arasında gelişen ittifak görüşmeleri hakkında neler düşünüyorsunuz?" sorusu üzerine Tüfenkci, konunun Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin görüşmeleriyle belli bir aşamaya geldiğini bildirdi. Tüfenkci, şunları kaydetti:

"AK Parti'den 3 arkadaşımız Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesiyle MHP'den de Devlet Bahçeli'nin görevlendirmesiyle 3 arkadaşın oluşturduğu 6 kişilik bir komisyon çalışmalara başlayacak. Özellikle milli mutabakat çerçevesinde Türkiye'nin yerli ve milli duruş gösterebilen, birliği beraberliği noktasında gerçekten bir şeyler yapması gerektiğini, dünyayı ve çevresinde gelişen olayları iyi okuyanların, Türkiye'nin geleceği için oluşturulan milli mutabakata gerçekten saygı duyup, sağduyulu kesim tarafında da büyük bir mutluluk oluşturdu." 

"Bu partinin lideri belli"

"11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaşanan bir polemik var? Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?" sorusu üzerine Tüfenkci, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gerekli açıklamaları yaptığını söyledi.
Tüfenkci, 2019 seçimlerine giderken herkesin hassas olması gerektiğini vurgulayarak, "Bu partinin lideri belli. AK Parti'nin lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan. Biz Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye'nin 2023 hedeflerine doğru giderken yol yürüyoruz.

Bu yürüyüşe engel olmak, bilerek veya bilmeyerek engel olmak veya birtakım hesapların içerisine girmek, birtakım hesapları olanlara ortak olmak, gerçekten milli duruş ve mutabakatların oluştuğu bu dönem içerisinde farklı senaryolara yol açacak söylemlerde bulunulmaması gerekir. Bu partinin ilkeleri, lideri, cumhurbaşkanı adayı belli olduğuna göre."

Bakan Tüfenkci daha sonra geçen yıl Malatya'da yapılan yatırımlar ve devam eden projelerle ilgili bilgiler verdi.

KUDÜS KONULU FOTOĞRAF SERGİSİ…

Bakan Tüfenkci Malatya’da çeşitli programlara da katıldı. Açılış ve temel atma törenlerine katılan Bakan Tüfenkci, halkı ve esnafları da ziyaret etti.

Bakan Tüfenkci  fotoğraf sergisi açılışında şunları söyledi:

“Kırmızı çizgimiz, onurumuz, ilk kıblemiz Kudüs'ümüzü konu alan "Yüzyıllık Yalnızlık Mescid-i Aksa Fotoğraf Sergisi" açılışını gerçekleştirdik. Sergi organizasyonunu sağlayan Yeşilyurt Belediyemize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

İŞÇİLERLE YEMEK...

Bakan Tüfenkci, Organize Sanayi Bölgesinde bir tekstil fabrikasında işçilerle yemek yedi ve sohbet etti.

 

DOĞU KOLLEKTÖR HATTININ TEMELİ ATILDI…

Bakan Tüfenkci’nin katılımı ile Doğu Kollektör Hattının Temel Atma Töreni yapıldı.

Törende konuşan Bakan Tüfenkci şunları söyledi: “Kalkınma yerelde başlar. 17,4 milyon TL değerinde 33 km'lik dev yatırım ve örnek tesis ve sağlam altyapı sistemi ile Malatya'mıza kazandırdığımız Doğu Kollektör Hattı Temel Atma Törenini gerçekleştirdik.

Bu projeyi Malatya'mıza kazandıran Büyükşehir Başkanımız Ahmet Cakır’a ve MASKİ çalışanlarımızı tebrik ediyorum.”

DOĞU KOLLEKTÖR HATTI TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Doğu Kollektörü Hattı’nın temel atma töreni Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenci’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Genel Müdür Doç. Dr. Özgür Özdemir: “Suyumuzun Değerini Bilmeli Kontrollü Kullanmalıyız”

“2014 yılında 190 km’lik altyapı gerçekleşirdik. 2015 yılında bunu yaklaşık 2,5 kat arttırarak 475 km’ye, 2016 yılında 4 kat arttırarak 800 km’ye çıkardık. 2017 yılı için planladığımız altyapı çalışmaları 818 km olmasına rağmen hedefimizi aşarak 972 km’lik hat çalışması gerçekleştirdik. 4 yıl içinde toplamda 2433 kilometrelik altyapı çalışması yaptık. Yatırımlarımız kapsamında Malatyamızın doğu bölgesini ilgilendiren ve yıllardır beklenen projeyi hayata geçirdik.17,4 milyon TL olan 33 kilometrelik 1. Etap altyapı çalışmasını gerçekleştiriyoruz. Projemiz tamamlandığında bölgenin kanalizasyon hattı yenilenmiş olacak ve atıksular atıksu arıtma tesisimizde arıtılacak. Atıksu Arıtma tesisimizde günlük ortalama 120 bin metreküplük atıksu arıtıyoruz. Malatya merkezde kanalizasyona bağlı nüfus %94 oranında. Doğu Kollektörü Hattı Çalışması tamamlanmasıyla birlikte günlük ortalama atıksu miktarı 30 bin metreküp artacak. Böylece tesisimizde toplam 150 bin metreküplük atıksu arıtılacak. Malatya merkez için kanalizasyona bağlı nüfus oranı Avrupa standartlara yani %97’lere ulaşmış olacak.

Su hayata dair anlamları içinde barındıran insanı insan yapan çok kıymetli bir varlıktır. Suyumuzun değerini bilmeli kontrollü kullanmalıyız. Küresel ısınmanın etkilerini fazlasıyla gösterdiği bu dönemde elimizden geldiği kadar tasarruf yapmalıyız. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır öncülüğünde 2071 Su Master Planını hazırladık. Gelecek 53 yılımızın planını yaptık. Bu sayede %70’lerde olan kayıp kaçak su kullanımını %50’lere düşürdük. Üzerimize düşen görevleri en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır: “Kurulduğu Günden Beri Her Geçen Gün İş Yapma Kabiliyetini Yükseltiyor”

“MASKİ Genel Müdürlüğümüz idari yapılanmasını çok hızlı tamamlayarak bölgenin en büyük idari binasını Malatya’ya kazandırdı. Uzun yıllar Malatya’ya hizmet edecek ana merkez ve ilçelerde yapılanmasını tamamladı. Master planları yaparak stratejik plan ortaya koydu ve yıllara göre adım adım gerçekleştiriyor. Kurulduğu günden beri her geçen gün iş yapma kabiliyetini yükselterek bugün 2.400 kilometrelik

altyapı çalışması gerçekleştirdi. Bu çalışmalar ağırlıklı olarak merkezde yapılıyor. İnsan ve trafik yoğunluğunun çok olduğu merkezi yerlerde altyapı yatırımı yaptığımızda vatandaşlarımızın günlük yaşamını etkilediği için altyapı yatırımları çok tepki alıyor. Ancak gelişmekte olan şehirlerde öncelikli olarak altyapı çalışmaları yapılmalıdır. MASKİ Genel Müdürlüğümüz merkezde bu çalışmaları yapmasaydı oluşan kuraklık nedeniyle sıkıntılar yaşayacaktık. Son 44 yılın en kurak yılını yaşıyoruz. Merkez kaptaj suyumuzun seviyesi geçen sene ve bu sene en düşük rakamları gösterdi. Geçen yıl su seviyesinin düştüğü zaman üst katlara su çıkmıyordu. MASKİ’nin gerçekleştirdiği çalışmalar sayesinde çok şükür bu sene su sıkıntısı yaşamadık. MASKİ Genel Müdürlüğümüz oluşabilecek risklere karşı önlem almak için saniyede 700 litre su hacmine sahip 35 tane sondaj çalışması gerçekleştirdi. Uzun vadeli planlar yaparken bir yandan da risklere karşı çalışmasını yürütüyor. MASKİ’nin çalışması sadece merkezle sınırlı değil. 11 ilçemizde yaptığı hummalı çalışmalarla içmesuyu ve kanalizasyon altyapısını tamamen yeniliyoruz. 2.400 kilometrelik altyapı çalışmasının merkezde çalışma zorluklarını da düşünürsek, özveriyle çalışan MASKİ personeline çok teşekkür ediyoruz. Doğu Kollektör çok önemli 33 km’lik bir hat. Ana hat olduğu için 1000’lik 800’lük devasa borular kullanıyoruz. Bu nedenle maliyeti çok yüksek. 2. Etabında 95 kilometrelik çalışmalar yapılacak. ”

Malatya Valisi Ali Kaban: “Bu sene su ile ilgili ciddi bir sıkıntı yaşamıyorsak kayıp kaçak hususunda MASKİ’nin gerçekleştirdiği planlı çalışmalar sayesindedir.”

Büyükşehir yapılanması içinde olan Malatya Büyükşehir Belediyesi başarılı bir örnek oluşturuyor. Bu başarının en güzel yansımalarından bir tanesi MASKİ Genel Müdürlüğü’dür. Yerin altına yapılan yatırım çok görülmez. Ancak kriz anında fark edilir. Suda kesinti, kısıtlama olduğunda eğer iyi idare etmemiş, kayıp kaçağı kontrol edememişseniz yapılan işin sıkıntısı ortaya çıkar. Bu sene su ile ilgili ciddi bir sıkıntı yaşamıyorsak kayıp kaçak hususunda MASKİ’nin gerçekleştirdiği planlı çalışmalar sayesindedir. Suyun olmadığı yerde insan varlığını devam ettirebilmek mümkün değil. Suyun yeryüzündeki dolaşım sistemi milyonlarca yılın oluşturduğu bir dengeden oluşmaktadır. 300 yıl içinde yaşadığımız endüstri devrimi sonrasında kaynak kullanımı hususunda daha önceki uzun tarım devrimi dönemimde yapılan düzeni bozduk. Su kaynakları bundan en fazla etkilenen kaynaklar olarak en fazla tepkiyi veren yapılar oldu. Bu anlamda suyumuzu tasarruflu kullanmamız gerekiyor. MASKİ’nin suyu vatandaşa ulaştırması kadar kirlenen suyu temizlemesi de önemli bir husustur. Bu noktada faturalarımızda atıksu bedeli ibaresini görüyoruz. Eğer kullandığımız sular arıtılmadan doğada bırakılırsa ilerleyen zamanlarda tehlike olarak karşımıza çıkar. Bu tehlikenin oluşmaması için MASKİ benzeri yapılar büyük önem ifade ediyor. Bugün burada gördüğümüz Atıksu Arıtma Tesisi ’de bu konuya ne kadar önem verildiğini kanıtlıyor.”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci: “Doğu Bölgesinin Kanalizasyon Sıkıntısı Şehrimizin Kanayan Yarasıydı”

Temeli atılacak olan projenin hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak sözlerine başlayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci: “ Altyapı yatırımları belediyeler için riskli yatırımlardır. Bütün belediyeler bu konuya girmeye tereddüt ederler. Ancak bir şehrin gelişmesi ve büyümesi için altyapı yatımları çok önemlidir.

Modern ve yaşayan bir şehir inşa etmek istiyorsak öncelikle altyapıyı sağlamlaştırmalıyız. 2017 yılında Malatya’da kamu yatırımlarının muhasebesini yaptık. Malatya’da AK Parti belediyeciliği diğer illeri de kıskandıracak şekilde hizmet yapıyor. Şehrin sosyal ekonomik durumunun düzelmesinde belediyelerimizin çok önemli katkısı var. Büyükşehir Belediye Başkanımızın liderliğinde 11 ilçemizin belediyelerinin tamamı şehrimizin gelişmesi için projeler yapıyorlar.

Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürlüğü Malatya’nın merkez ve 11 ilçesindeki mevcut altyapıyı yenilemek için incelemelerde bulunup projeler hazırlayıp hayata geçirdi. Malatya’nın tamamında içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu altyapı çalışmaları yapıyor. Malatya’da yaşayan 800 bin insana hizmet vermek için kesintisiz çalışıyorlar. Malatya’nın yatırımlarının artmasında önemli gelişim gösterdik. Malatya’nın Doğu bölgesinin kanalizasyon sıkıntısı şehrimizin kanayan yarasıydı. Vatandaşlarımızdan çok tepki alıyorduk. Kanalizasyon altyapısının yenilenmesi için taleplerde bulunuyorlardı. 2. Etabıyla beraber düşündüğümüzde bu bölgelerimizin farklı bir gelişime kavuşacağını göreceğiz. Şehrimizi sağlıklı bir şekilde büyütmek istiyoruz. Sağlıklı kentlerin huzur içinde güvenli bir liman olması, yaşanılabilir bir kent olması için ortak çalışmalar yapıyoruz. Emeği geçen bütün kardeşlerime teşekkür ediyorum. Bu yatırımın Malatya’ya ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

BAKAN TÜFENKCİ 2. ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDE...

BAKAN TÜFENKCİ'NİN DE KATILIMIYLA; MALATYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN AMATÖR SPOR KULÜPLERE MALZEME YARDIMI YAPILDI...

BAKAN TÜFENKCİ TAZİYE'DE

Bakan Tüfenkci; Çöşnük Mahallesi eski muhtarı Abdullah Polatbaş'ın taziye ziyaretindebulunup"Ağabeyimizin ailesine taziye ziyaretinde bulunduk. Kendisine Allah'tan rahmet, yakınlarına ve tüm sevdiklerine başsağlığı diliyorum."dedi.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Uğur Hanbey Aladağ
Etiketler: Bakan, Tüfenkci;, huzurun, ve, kardeşliğin, şehri, Malatya’da, 2018, hedefleri, anlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı