Haber Detayı
22 Eylül 2017 - Cuma 16:11
 
Bakan Tüfenkci, Ahilik 5'ten büyük olan dünyanın vicdanı olmak demektir.
Ali Aladağ...:Malatya Olay...: Bakan Tüfenkci, "Ahilik 5'ten büyük olan dünyanın vicdanı olmak demektir. Esasında ahilerin çarşılarında dürüstlük hakimdir. Dürüstlük alınır, dürüstlük satılır, tıpkı Gaziantep'teki bu çarşılarımız gibi... Ahilerin dünyasında kimseye haksızlık yapılmaz. Anadolu'da da burada da ahilerin terazisi, ahlakın, adaletin ve dürüst esnaflığın terazisidir. Ve esnafın kapısı esasında gönül kapısıdır." dedi.
Ekonomi Haberi
Bakan Tüfenkci, Ahilik 5'ten büyük olan dünyanın vicdanı olmak demektir.

Bakan Tüfenkci, Gaziantep'te Ahilik Haftası kutlama etkinliklerine katıldı...

Bakan Tüfenkci, "Esnaf kardeşlerimizin faiz yükünü bugünlerde kısa vadeli kredilerde yüzde 4'e, uzun vadeli kredilerde yüzde 5'e çektik. Kredi limitini de 5 bin liradan 150 bin liraya çıkardık. Özellikle sadece Halk Bankasının ağustos sonu itibarıyla esnafa vermiş olduğu kredi 21,8 milyar lirayı aşmış vaziyette." dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gaziantep'te Ahilik Haftası kutlaması kapsamında Maarif Kavşağı'ndan başlayarak Almacı Pazarı'na kadar süren korteje katıldı.
Yürüyüşün ardından tarihi Almacı Kavşağı'nda düzenlenen 30. Ahilik Haftası Kutlama Programı'na iştirak eden Bakan Tüfenkci  buradaki konuşmasında, Gazianteplilerin şükrederek ticaret yaptığını ve tuttuğunu kopardığını söyledi.
Kentin bu çabasıyla hak ettiği başarıyı da elde ettiğini anlatan Tüfenkci, ihracatta 5'inciliğe yükselen kentin kendilerinin de desteğiyle 5 yıl içerisinde üçüncülüğü alacağını belirtti.

Ahiliğin Türk milletinin, asırlar boyunca, birlik ve beraberlik duygusu içinde, maddi ve manevi bütün değerleriyle medeniyet tarihine kazandırdığı eskimeyen sistemin adı olduğunu kaydeden Tüfenkci, ahiliğin bir insanlık mektebi olduğunu vurguladı.
Helal kazanmak, helal lokma demek olan ahiliğin yedi iklime, üç kıtaya yayılan iyilik manzarası olduğunu dile getiren Bakan Tüfenkci,"Ahilik 5'ten büyük olan dünyanın vicdanı olmak demektir. Esasında ahilerin çarşılarında dürüstlük hakimdir. Dürüstlük alınır, dürüstlük satılır, tıpkı Gaziantep'teki bu çarşılarımız gibi... Ahilerin dünyasında kimseye haksızlık yapılmaz. Anadolu'da da burada da ahilerin terazisi, ahlakın, adaletin ve dürüst esnaflığın terazisidir. Ve esnafın kapısı esasında gönül kapısıdır." dedi.
Esnafın bu toplumun omurgası olduğunu kaydeden Bakan Tüfenkci, "Esnaf kardeşlerimiz, her zaman istikrardan yana olur, esnaf kardeşlerimiz, her zaman huzurdan yana olur, her zaman kazançtan, hem de helal kazançtan yana olur. Onun için birliğin, beraberliğin, bu toprakların mayası esnaf kardeşlerimdir, sizlersiniz. Bu kardeşlik buralarda, bu pazarlarda yoğruluyor. İnsanlar geldiğinde huzuru, birliği, beraberliği buradan görüyor." ifadesini kullandı.

Anadolu'nun ve esnafın hep mazlumlardan, mağdurlardan yana ve onların umudu olduğunu ifade eden Tüfenkci, "Ülkemiz bölgesinin lideri, dünyanın vicdanı olmaya da sizlerin desteğiyle, Allah'ın izniyle devam edecek. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde, bu ülkenin her bir karışışını kalkındırmak için, her bir insanımıza sahip çıkmak için, her bir insanımızın refah düzeyini artırabilmek için gece gündüz demeden gayret gösteriyoruz, çaba gösteriyoruz. Hem kendi insanlarımıza sahip çıkıyoruz, hem de bölgedeki mağdurlara, bize sığınanlara sahip çıkıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
Bakan Tüfenkci, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendilerine her zaman, "Oydan ziyade gönül alın, dua alın." öğüdü verdiğini belirterek, esnafın da kendilerinin de hep bu duaya talip olduklarını söyledi.

Mazlumlara sahip çıkan esnafın kimseyi ötekileştirmeden, hor görmeden ticaretini büyütmeye ve bu vatana hayırlı evlatlar yetiştirmeye çalıştığını anlatan Tüfenkci, bu değeri yitirenlerin dükkanını şükürle ve duayla açıp, duayla kapatan esnafı anlamasının zor olduğunu belirtti.

Ülke ekonomisine en büyük katkıyı veren, sanayinin ve ticaret çarklarının dönmesini sağlayanların esnaf olduğunu vurgulayan Bakan Tüfenkci, bunun için kendilerine teşekkür etti.
 "15 Temmuz'da 68 esnaf şehit oldu"
Bakan Tüfenkci, "15 Temmuz hain darbe girişimi karşısında özellikle esnafımızın göstermiş olduğu dirayete, hem demokrasiye sahip çıkışları, hem de ekonomiye sahip çıkışlarından dolayı her bir esnaf kardeşime teşekkür ediyorum. 15 Temmuz akşamı tanklara, toplara göğsünü geren esnafımız, sabah da kepenkleri açarak bu ülkenin ekonomisinin, bu ülkenin çarklarının dönmesine vesile oldu. Ve o gün 68 esnaf kardeşim şehit oldu. Bütün esnaf şehitlerimize, 15 Temmuz şehitlerimize, bu vatan için canını veren bütün şehitlerimize Cenabı Allah'tan rahmet diliyoruz." dedi.

Hükümet olarak esnaf ve sanatkarların el emeği göz nurunun kıymetini çok iyi bildiklerini belirten Bakan Tüfenkci, her fırsatta esnafın önünü nasıl açabileceklerinin hesabını yaptıklarını dile getirdi.
Esnafın önünü açmak için birtakım tedbirler aldıklarına ve teşvikler verdiklerine işaret eden Tüfenkci, finansa erişimde yaşadıkları sıkıntıları aşmaları için teşvikler verdiklerini ve vermeye de devam ettiklerini söyledi.
Bakan Tüfenkci, vergi konusunda muafiyetler ve indirimler getirdiklerini, sicil affı ve krediye erişimi kolaylaştırdıklarını, bu konuda sıkıntı çıkaran bankalara müdahale ettiklerini belirtti.

Finans noktasındaki sıkıntıları da giderme adına hem Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla, hem de KOSGEB aracılığıyla destekler verdiklerini anlatan Tüfenkci, "Yine özellikle Esnaf Ahilik Sandığı kurduk. Kardeşim şu veya bu şekilde iflas ettiğinde, işini terk ettiğinde veya emekli olduğunda o esnaf sandığından yeni bir iş kurabilmek için, yeni bir işe girebilmek için oradan bir asgari ücret kadar destek alsın istedik. Ve 2018'de eğer sizler sahip çıkarsanız, eğer sizler desteklerseniz bunu da hayata geçiriyoruz."diye konuştu.

 Esnafa Halk Bankasınca verilen kredi 21,8 milyar lirayı buldu
En önemli sıkıntılardan birinin de "ucuz kredi"ye erişim olduğunu ifade eden Bakan Tüfenkci, "2002'de AK Parti iktidara gelmeden önce yıllık 147'nin üzerinde yüksek bir faiz oranıyla başlayan esnaf kardeşlerimizin faiz yükünü bugünlerde kısa vadeli kredilerde yüzde 4'e, uzun vadeli kredilerde yüzde 5'e çektik. Kredi limitini de 5 bin liradan 150 bin liraya çıkardık. Özellikle sadece Halk Bankasının ağustos sonu itibarıyla esnafa vermiş olduğu kredi 21,8 milyar lirayı aşmış vaziyette." dedi.
Kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren esnafa vergi muafiyet belgesi getirerek, özellikle esnaf ve sanatkarlara sıfır faizli kredi kullanabilme imkanını açtıklarını anlatan Tüfenkci, şunları kaydetti:
"2017 yılı başında gelen talepler neticesinde 2,5 milyar bütçeyle 460 bin küçük esnafımıza ve KOBİ'mize faizsiz kredi imkanı sağladık. Ve 2011, 2014 ve 2016 yıllarında esnaf ve sanatkarlarımızın borçlarını üç kere yeniden yapılandırdık. En sonunda Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifine borçları olan esnaflarımıza 29 Eylül'e kadar başvurduklarında yine yapılandırma imkanını tanımış olduk. Gerçekten esnaflarımız bu anlamda şanslı, Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız tam bir esnaf dostu."
Vali Ali Yerlikaya, AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu'nun da birer selamlama konuşması yaptığı programda, Tüfenkci, "Yılın Ahisi" sedef ustası Abdulkadir Günbeyi'ne plaket verdi, şed kuşattı, "Yılın Ahi Kalfası" yemenici Cihangir Kalemci'ye ve "Yılın Ahi Çırağı" berber Adem Darıcı'ya plaket verdi.

Vali Yerlikaya, Tüfenkci'ye "Ahilik Hizmet Ödülü" verdi, şed kuşattı, Fatma Şahin ise Bakan Tüfenkci'ye onur ödülü takdim etti.
Daha sonra Tüfenkci, Almacı Pazarı girişine Büyükşehir Belediyesince yaptırılan "Ahi Duası Anıtı"nın açılışını gerçekleştirdi.
Ardından katılımcılara ahi pilavı dağıtıldı.
Esnaf Buluşması 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 30'uncu Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Gaziantep Esnaf Buluşması'na katıldı.
Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından Dülük Tabiat Parkı'nda Gaziantep Esnaf Buluşması programı düzenlendi. 
Bakan Tüfenkci'nin katıldığı etkinlikte, küs esnafların barıştırılması ve zorda kalan esnafa destek gibi konuların anlatıldığı kente özgü "esnaf sahresi" canlandırıldı.
Bülent Tüfenkci, burada yaptığı konuşmada, Ahilik kültürünün çok anlamlı olduğunu ifade ederek, bu kültürün yaşanmasına vesile olan kurum ve esnaflara teşekkür etti.

Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu da fabrikanın her alanında çalıştığını ancak ustalıktaki zevki başka yerde bulamadığını söyledi.
Konuşmaların ardından esnafla bir süre sohbet eden Bakan Tüfenkci, sorunlarını dinlediği esnafla hatıra fotoğrafı da çektirdi.
Programa, AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, kurum temsilcileri ve çok sayıda esnaf ile aileleri katıldı.

Bakan Tüfenkci, Karkamış Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulundu

Bakan Tüfenkci, "Biliyoruz ki sınır kapısı ve gümrüklerdeki her bir saatin, ticarete ciddi anlamda bir maliyeti var. Onun için gümrüklerimizde işlemleri hızlandırarak ihracata pozitif anlamda katkı sunmak istiyoruz." dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Vali Ali Yerlikaya ve AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer ile Karkamış ilçesinde inşaatı devam eden gümrük kapısında incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.
Bakan Tüfenkci, burada yaptığı açıklamada, Gaziantep ticaretinde önemli yer tutacağına inandıkları Karkamış Sınır Kapısı'nı yerinde görme imkanı bulduklarını belirterek, kapıdaki inşaatın kısa sürede büyük ilerleme kaydettiğini ifade etti. 
Kapının ekim ayında hizmete gireceğini aktaran Tüfenkci, şunları söyledi:
"Başta Gaziantep ticareti olmak üzere bütün Türkiye'ye hizmet edecek. Türkiye'de ihracata dayalı bir büyümeyi öngörüyoruz. Dolayısıyla gümrük işlemlerindeki, kapılarımızdaki iş ve işlem sürelerini ne kadar hızlandırırsak o kadar Türkiye'nin büyümesine, kalkınmasına, ticaretine katkı sunmuş oluruz. Biliyoruz ki kapılarda ve gümrüklerdeki her bir saatin, ticarete ciddi anlamda bir maliyeti var. Onun için gümrük ve dış ticarette işlemleri hızlandırarak ihracata pozitif anlamda katkı sunmak istiyoruz."
Gümrük sahası gelecek ay açılacak 


Bakan Tüfenkci, geçmişte Karkamış Sınır Kapısı'nın B tipi sınır kapısı ve sadece yolcu geçişlerine açık olduğunu anımsatarak, şöyle devam etti: 
"Ama daha sonraki gelişmelerle beraber Karkamış'ı A sınıfı bir kapı haline getirdik. Günlük ortalama 100 aracın girip çıktığı bir kapı haline geldi. Amacımız, bu ortalamayı 300'lere çıkartabilmek. İhtiyaç halinde ki, bunun projesini de çizdiriyoruz, daha modern kapıyı da planlıyoruz. Suriye'deki Fırat Kalkanı Harekatı ile orada Cerablus'ta bir anlamda Türkiye'nin desteğiyle hayatın, yaşamın devam etmesi, oradaki ticaretin canlandırılması ve o ticaretin Türkiye ile entegre edilmesi Karkamış Sınır Kapımızın önemini daha da artırmaktadır. Karkamış Sınır Kapısı'nın, Habur ve Öncüpınar sınır kapılarımıza yakın olması da ayrıca buranın alternatif bir kapı olarak önemini de artırmaktadır." 

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI’NDAN  “SLİME” İNCELEMESİ...

Basında yer alan “slime” adlı ürünlerle ilgili olarak Bakanlığımızca derhal harekete geçilerek inceleme başlatılmıştır.

Gündemde olan “slime” adlı ürünle ilgili olarak iki farklı tedarik şekli olduğu görülmektedir. Birincisi, ürünün üreticiler tarafından üretilip nihai halinin tüketiciye sunulması, diğerinin ise ürünün içeriğinde bulunan maddelerin tüketiciler tarafından temin edilip, evde uzman olmayan eller tarafından hazırlanmasıdır. 

Bu kapsamda, basına yansıyan haberlere konu olan ürünlerin de piyasaya arz edilen nihai ürün olmadığı ve kimyasal maddeler kullanılarak tüketici tarafından evde üretildiği görülmektedir.

Bilindiği üzere, Boraks isimli madde sağlıktan temizliğe günlük hayatta karışım olarak bir çok üründe kullanılmaktadır. Diğer taraftan, “slime” yapımında da kullanılan bu maddenin; özellikle çocuklar tarafından toz halindeyken solunması, gözle ve ciltle teması sağlık açısından tehlike oluşturmaktadır.

Konuya ilişkin teknik bilgisi olmayan kişilerin, “slime” yapımı aşamasında söz konusu kimyasal madde ile uzun süre temasının kontrol edilememesi büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu kapsamda; çocukları cezbedici nitelikte olan bu ürünün, tüketiciler tarafından evde hazırlanması birtakım riskler içermektedir. Bunun yerine uygunluk değerlendirme işlemleri yapılmış, gerekli testlerden geçmiş, üzerinde uyarı işaretleri bulunduran, Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği hükümlerine uygun şekilde piyasaya arz edilmiş ürünlerin tercih edilmesinin bu riskleri ortadan kaldıracağı düşünülmektedir.

Basında yer alan haberler üzerine ambalajlı ürünlerden alınan numuneler üzerinde yapılan testlerin uygun olduğu görülmektedir. Ürünler toplam kurşun- kadmiyum, ağır metaller, fitalat, aril amin açısından incelenmiş ve uygunsuzluğa rastlanmamıştır.

Tüketicilerimizin maruz kalabilecekleri risklerin ortadan kaldırılması noktasında Bakanlık olarak gerekli adımları atmakta ve denetimler yapmaktayız, bunun yanı sıra tüketicilerimizin de ürün satın alırken dikkat etmeleri gereken hususlar bulunmaktadır.

Öncelikle satın alınan her ürünün ambalajı dikkatle incelenmelidir. Yaşanan kazaların birçoğu yanlış-hatalı kullanımdan kaynaklanmaktadır. Bu tür olayların önüne geçebilmek  amacıyla ürün ambalajları üzerinde yer alan uyarılar dikkatle okunmalı, kullanım talimatları doğrultusunda hareket edilmelidir. Ayrıca  alerjik rahatsızlığı olan çocuklardaki hassasiyetlerin dikkate alınması gerekmektedir.

Kullanıcı kitlesi çocuklar olan ürünler, teşkil ettikleri riskler ve oluşturabilecekleri tehlikeler açısından daha dikkatli olunması gereken ürünlerdir. Slime türü ürünleri satın alırken ve kullanırken tüketicilerin aşağıdaki hususları  göz önünde bulundurmalarını ve internet üzerinden yapılacak alışverişlerde de bu hususlara dikkat etmelerini tavsiye ediyoruz:

- CE işareti bulunmayan ürünler satın alınmamalıdır,

- Ürün ambalajında EN 71 testlerinin yapıldığına dair bilgi bulunmalıdır,

- Ambalajında ve etiketinde üretici/ithalatçı bilgisinin bulunmadığı hiçbir ürün satın alınmamalıdır,

- Ürünün ambalaj ve etiketlerde yer alan uyarılar mutlaka okunmalı ve titizlikle uygulanmalıdır.

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Bakan, Tüfenkci,, Ahilik, 5'ten, büyük, olan, dünyanın, vicdanı, olmak, demektir.,
Yorumlar
Haber Yazılımı