Haber Detayı
17 Eylül 2018 - Pazartesi 15:04
 
Atatürk’ün yeğenleri iş bankasında ki hisse CHP’nin değil bizim
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika... Sıcak haber... Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Malatya Akçadağlı yeğenleri "CHP’nin İş Bankasında ki hisseleri bize devredilmeli, bu konuda hukuksal arayışımız sürüyor."dediler.
Gündem Haberi
Atatürk’ün yeğenleri iş bankasında ki hisse CHP’nin değil bizim

Malatya Akçadağlı olan Atatürk’ün yeğenleri...

CHP’nin iş bankasında ki hisseleri bize devredilmeli
Gündem de iş bankası...

Malatya'da da Ata'nın yeğenlerinin yükselen sesi..."İş bankasının hisseleri CHP^'ye değil, bize devredilmeli."

Atatürk’ün Malatya Akçadağlı yeğenleri bu kez de AİHM’e başvuru yaptı...Sonuç bekliyor. 
Atatürk'ün yeğenleri Serhan Arslantaş ile Metin Çakır (Çakıroğlu) 550 sayfalık dilekçeyi AHİM’e sundu. Atatürk’ün kardeşi Ömer Çakıroğlu’nun torunları mal varlığının dedelerinin adına çıktığını aktarıp haklarını talep ettiler.
1980’den bu yana usta gazeteci Ali Aladağ, “Atatürk Malatya Akçadağlı olduğu haberini Türkiye ve dünya gündemine taşıdı.
Malatya Akçadağlı yeğenler Atatürk’ün emri ile İş Bankasında CHP’ye aktarılan payın da kendilerine ödenmesini talep edip Mahkemeye başvurmuşlardı.
Aile bu kez AHİM’e gitti.
Atatürk’ün yeğenleri bu işin peşini bırakmayacaklarını aktarıp” Yarın asırlık süren haklı davalarının dünya var oldukça süreceğini ifade ettiler ve şunları söylediler.
“Ata’mızda bize kalan mal varlığı İş Bankası kanalı ile CHP’ye akıyor. 
Devlet büyüklerimize sesleniyoruz. Ne olur sesimizi duyun…Yıllardır ailemizin hakkı CHP’ye gidiyor. Buna artık dur demenin zamanı geldi”diye feryat ettiler.

Ata'nın Malatya'da ki yeğenleri "İş bankasında ki hisse bize devredilmeli"diyorlar.

Atatürk'ün Malatya Akçadağlı oldugunu gösteren o belge...

Gazeteci Ali Aladağ ve Yeğen Metin Çakır-Çakıroğlu...

Gömülü resim için kalıcı bağlantı

atatürün yeğeni ali aladağ'a konuştu ile ilgili görsel sonucu

Malatya'da 1980 yılından bu yana yılmadan mücadele eden Atatürk'ün yeğenleri o belgeyi gün yüzüne çıkarttı...

Atatürk'ün Malatya Akçadağlı oldugunu gösteren ve resmi kayıt altına alınan o belge Atatürk'ün bucagı Akçadağ...Diyor.

Atatürk ’ün kardeşi olduğu iddia edilen Ömer Çakır, Çanakkale ’de şehit düşüyor. Ömer Çakır’ın iki oğlu Ahmet ve Mehmet. Malatya Akçadağ’da çiftçilik yapmış. İkisi de şu anda hayatta değil. Ancak, çocukları ve yakınları Akçadağ’da yaşıyor. Bayhan’a göre, Atatürk ’ün yeğenleri Ahmet ve Mehmet’ten olan ve Akçadağ’da yaşayan akrabalarının sayısı 50 civarında.

MALATYA'DA TÜRKİYE'DE VE DÜNYA'DA İLK KEZ KONUYU GÜNDEME

GAZETECİ ALİ ALADAĞ TAŞIDI...

1983 yılında Atatürk'ün yeğeni Ömer Çakıroğlu'nun " Biz Atatürk'ün yeğeniyiz" haberini Ali Aladağ yaptı.

Daha sonra Metin Çakıroğlu ve Serhan Aslantaş Atatürk'ün malatya Akçadağ'lı olduğu hberlerini yine Ali Aladağ yaptı.

Gazeteci Ali Aladağ Atatürk ’ün ‘manevi kızı’ Ülkü Adatepe ile de görüştü:

Ülkü Adatepe'nin açıklamaları :Adatepe’nin yılda iki kez Malatya’ya gittiğini söylüyorAdatepe"Ben babamın evinde İzmir'de babaannemden duydum. Babamın ailesi Malatya Akçadağ'dan Selanik'e göç etmiş.

Ülkü Adatepe  yine Malatya'ya gelmişti.

2007 yılı ekim ayına denk geliyor bu geliş. Malatya’da protokolün katıldığı bir ‘Cumhuriyet Balosu’ düzenleyen Adatepe, dikkat çekici bir açıklama yapıyor. Adatepe, “ Atatürk ’ün ailesi Malatya ’dan Selanik’e gitti. Ata’nın evinde bu konuşmayı duydum” diye demeç veriyor. Bu açıklama, 10 Ekim 2007 tarihinde yine haber oluyor...

Atatürk ve Malatya Akçadağlı yeğeni...

YAZAR FATİH BAYHAN'IN ANLATIMI...

Bayhan, Ali Rıza Efendi’nin Malatya ’dan Selanik’e gidiş belgesinin Kültür Bakanlığı’nın yayımladığı “ Atatürk ’ün Soykütüğü Üzerine Bir Çalışma” adlı eserde olduğunu söylüyor “Ali Rıza Bey’in babası Kırmızı Hafız Efendi’nin torunu Salih Efendi şecerede ‘oğul’ olarak gösteriliyor. Salih Efendi’nin tam soyağacı Kültür Bakanlığı’nın çıkardığı kitapta var. Bu çalışma Akçadağ’daki aileyi açıkça ortaya koyuyor.” Atatürk ’ün kız kardeşi Makbule Hanım’ı biliyoruz...

Gazeteci Ali Aladağ-Atatürk'ün yeğeni Metin Çakır (Çakıroğlu)

Bayhan'ın açıklamaları şöyle:

ATATÜRK'ÜN KARDEŞİ ÇANAKKALE'DE ŞEHİT DÜŞTÜ
Araştırmacı Bayhan, bir de “Ömer” isminde şehit erkek kardeşi olduğunu söylüyor. Atatürk ’ün kardeşi olduğu iddia edilen Ömer Çakır, Çanakkale ’de şehit düşüyor. Ömer Çakır’ın iki oğlu Ahmet ve Mehmet. Malatya Akçadağ’da çiftçilik yapmış. İkisi de şu anda hayatta değil. Ancak, çocukları ve yakınları Akçadağ’da yaşıyor. Bayhan’a göre, Atatürk ’ün yeğenleri Ahmet ve Mehmet’ten olan ve Akçadağ’da yaşayan akrabalarının sayısı 50 civarında. ‘ Malatya ’dan göç ettiler’ Geçen günlerde hayatını kaybeden Atatürk ’ün manevi kızı Ülkü Adatepe’nin, 2007 yılında düzenlediği Cumhuriyet Balosu’nda yaptığı konuşmaya dair Malatya Yeni Haber gazetesinde yer alan haber de iddiayı güçlendiriyor.

Adatepe gazeteye, Atatürk'ün ailesinin de Malatya’dan Selanik’e göç ettiğini ve buna dair konuşmalara Atatürk ’ün evinde tanık olduğunu söylemiş. Tarihçiler ne diyor? Atatürk ’le ilgili iddialarını tarihçilere sorduk. Prof. Dr. Cemil Koçak, şimdiye kadar bu yönde bilgiye rastlamadığını belirtirken, “Kitap çıktığında incelemek lazım” dedi. Diğer tarihçilerin konuya dair yorumları ise şöyle: Tarİhçİ Ayşe Hür: “Belgeleri hiç görüp okuyamadığım için bilemiyorum ama olabilir. Atatürk ’ün geçmişi çok iyi bilinen bir konu değil. Muğlak, bulutlu bir hikâye var elimizde. 1930’larda aile kökenini, soyunu sopunu araştırmak için bir araştırma emri veriyor. O araştırmada nasıl bilgilere varıyor ya da bir bilgiye varılıyor mu bilemiyoruz, o çalışmadan bir şekilde vazgeçiliyor. Kitabı bekleyelim bence. Bu tür sorular gerçeğe ulaşmak için yapılıyorsa, faydalı.” Eskİ Türk Tarİh Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu: “ Atatürk Malatyalı değil. Atatürk ’ün doğduğu eve kadar pek çok ayrıntıyı biliyorum. Selanik nüfus kayıtlarında da var. Kocacık Yörüklerinden. Kocacık Yörükleri Konya ile Ankara bölgesinde yaşarlar. Rumeli’ye nakledildiler. Rumeli’dekilerin yaşadıkları yer asıl Bulgaristan taraflarıdır. Fakat bir grubu Makedonya taraflarına yerleşti. Kocacık Köyü’nde dedesi Kırmızı Hafız Ahmet Efendi var. Onun zamanında Selanik’e göç ettiler.“

Atatürk'ün yeğeni Serhan Arslantaş ile Metin Çakır (Çakıroğlu) bu belgeyi de yayınladı.

12.11.1991 YILINDA AKAÇADAĞ SULH HUKUK MAHKEMESİNE istetilen 22 Yıllık bu resmi evraka düşülen Not: Ata'nın 1936 yıllında Ankara Merkez Öztürk mahallesine 160 haneden naklen geldiği yazılmış.Atatürk'ün Malatya Akçadağ'da ailesi olduğunu mahkeme yoluyla belgelemeye çalışan Çakıroğlu Ailesininde baba hanesi nüfusta Akçadağ Başpınar mahallesi 160 hane olarak kayıtlı.Çakıroğulların’dan Atatürk’ün kardeşi Ömer’in 1332 yılı ölüm vukuat defterinden çıkartılan, kayıt ise Akçadağ Cilt 001 02 Sahife 17 Kütük 36’ya kayıtlıdır. 

Yeğenler...

1988 yılında Çakıroğlu ailesinin bütün çabalarıyla ulaştığı Harp Merkez İstihbarat ilmuhaberi,Şehit Ömer Çakıroğlu'nun Meydan Harp'de 1915'de şehit düştüğünü gösteren resmi belgedir.Çakıroğlu ailesi Nüfus Müdürlüğün'den almış olduğu bu belge sonrası Akçadağ Nüfus Genel Müdürü 6 ay açığa alınmıştır. ORG. Necip Torumtay'ın Malatya'ya gelmesindeki en büyük rol oynayan resmi belge olarakda bilinir.
Dönemin Genel Kurmay Başkanı ORG. Necip Torumtay’ın Malatya’ya gelerek Çakıroğlu ailesi ile ilgili bütün evrakları askerlik şubesinden ve resmi kurumlardan toplatmıştır. Malatya Valiliğinde ağabeyim Ömer Çakır ile görüşen Torumtay Paşa ''Sizin evraklarınızı en kısa zamanda göndereceğim.'' İfadesini kullanmıştır. Bir hafta içerisinde Genel Kurmay Başkanlığı Tarafından Çakıroğlu Ailesi adına Akçadağ Kaymakamlığına yazımız gönderilmiştir. Yapılan müracaatlar üzerine Kaymakam tarafından bizlere evrakımız verilmemiştir. Kısa bir süre sonra Akçadağ Hükümet Konağı içerisindeki geri hizmette çalışan (odacı, hademe, bekçi) müstahdem ve hizmetli olarak görev yapan personelleri, Kaymakam tarafından çağırılarak ifadeleri alınmıştır. ’’Makamıma gelen yazılar dışarıya sızdırılıyor’’ diyerek, Akçadağ hudutları dışarısına tayinleri çıkartılarak gönderilmiştir.
Gömülü resim için kalıcı bağlantı
 
 

ATATÜRK'ÜN MALATYA AKÇADAĞ'LI OLDUĞUNU ALİ ALADAĞ GÜNDEME TAŞIDI...

Uzun yıllardır mahkeme kapılarında 3 ömür çürüten Atatürk'ün yeğenleri işin peşini bırakmadıkları gibi en üst noktalara taşımaya başladılar. Atatürk'ün 3. kuşak yeğeni olan Serhan Aslantaş dayısı Metin Çakıroğlu'nda bayrağı alarak yollarına devam ediyor. Yıllardar mücadele veren Çakıroğlu ailesi son noktayıa geldiklerini ifade ediyorlar.

atatürün yeğeni ali aladağ'a konuştu ile ilgili görsel sonucu

Çakıroğlu ailesinin isteği Ata'nın Malatya Akçadağlı olduğunun tescillenmesi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün yeğeni Serhan Aslantaş "Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün akrabalığıyla şeref ve onur duymaktayız. Ailemizin en küçük bireyi bile son nefesini verene kadar Ata’nın akrabası olma onurunu ve gururunu; şüphesiz ki taşıyacaktır. Bizim azmimiz hiç bir zaman kayıp olmadı, aslada kayıp olmayacaktır.

Biz mücadelemizin arkasındayız. 3 ömür bu davanın aydınlatılması için verildi. Bende bu bayrağı alarak şerefimizle devam ettireceğim. Bizler Mustafa Kemal Atatürk'ün ailesiyiz. Bizler hayatta olan akrabaları olarak biz bu gerçeği tarih yapraklarına yazarak ebedileştirmek istiyoruz. Bu konuda belge ve bilgi isteyen tüm tarihcilere kapımız sonuna kadar açıktır. Bu dava bizim davamız. İleriki günlerde 33 yıllık mücadelede elde ettğimiz resmi kurum ve kuruluşların belgelerini kitaplaştırarak kamoyuyla paylaşacağız. "dedi. 

1984 yılında ilk Ömer Çakıroğlu Atatürk'ün yeğeni olduğunu Ali Aladağ'a 1984 yılında aktarmış ve o gün haber yapılmıştı. Daha sonra Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi kızı yine Ali Aladağ'ı "Ben İzmir'de evimizde babaannemde duydum.

Ailemiz malatya Akçadağ'a Selanik'e gelmiş" demişti. O gün ki gazetelerde Ali Aladağ'ın haberleri yer almıştı. Daha sonra Metin Çakıroğlu yıllarca mücadele verdi.

Şimdi ise Serhan Aslantaş bu mücadeleyi devam ettiriyor.

Ata'nın yeğeni Serhan Aslantaş...

VE O YILLAR...

İLK GÜNDEME TAŞIMAM...

Yıl 1983...
Yıl 2018...

Bugün yıl...

Tam 35 yıl...
1983 yılından bu yana Ali Aladağ olarak Atatürk'ün Malatya Akçadağlı olduğu haberini gündeme taşıdım.
İlk Ömer Çakır'la haber yaptım
1984'de ilk haberi yaptığımda yer yerinde oynadı...
"Buda nerede çıktı?" diyenler vardı...
Yıllarca bu haberi yaptım...
En son Türkiye Cumhuriye'inin kurucusu Mustafa Kemnal Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe ile görüştüm...
Ülkü Adatepe aynen şunları söyledi :
"İzmir de baba annem konuşurdu.(Atatürk'ün annesi...) Ailesi Malatya Akçadağlı, Selanik'e ordan göç etmişler..
Ve yıllarca bu haberi gündemde tuttum...
"Neden bu haberi yapıyorsun ?" diyenler oldu...
"Atatürk'üde Malatya Akçadağlı etin ya" diyenler veb çok olumlu-olumsuz tepkiler...
Yıllar geçti...
Kitaplar yazıldı...
Atatürk'ün Malatya Akçadağlı olduğu belgelerle ortaya konuldu.
En son Yunanistan Kara Kuvvetleri Komutanı...Atatürk'ün ailesinin Malatya Akçadağ'dan Selanik'e geldiğini kitabında yazdı.
Ve...
Artık Atatürk'ün Malatya Akçadağlı olduğu benimsenmeye başladı.
Metin Çakıroğly, ağabeyi Ömer Çakır'dan sonra tüm mahkemeleri takip ediyor...
Malatya Akçadağ doğumlu olduğu kesinleşen Mustafa Kemal Atatürk artık mahkeme ve resmi kurumların düzenlemiş oldukları evraklarla kesinleşmiş oldu.
Malatya, Akçadağ ve İstanbul'da yaşayan Atatürk'ün yeğenleri artık derin bir nefes almaya başladılar. 40 yıldır süren hukuk mücadelelerini tek tek kazanarak önlerini açan Çakıroğlu ailesi artık ellerinde bulunan mahkeme kararlarının ve devlet kurumlarında aldıkları evraklar neticesinde Mustafa Kemal Atatürk'ün resmi olarak Malatya Akçadağ doğumlu olduğunu kesinleştirdikleri gibi Atatürk'ün kendilerine bırakmış olduğu mal varlıklarını almak için çalışmalar başlatıyor. Atatürk'ün kayıtlara göre 1880 yılında Akçadağ'da Mehmet Reşat ve Ayşe'den olma olduğu kesinleşti. Herkesin bildiği gibi Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanikte doğmamış babası Mehmet Reşat cephede şehit olunca annesi kız karkeşi olan Zübeyde hanımla beraber Selanik'e göndererek orada onlarla yetişmesini sağladı. Zübeyde hanım'ın ilk kocası olan Ragıp beyden ayrıldıktan sonra Ali Rıza efendi ile evlenen Zübeyde hanım Mustafe Kemal'i nüfusuna aldı. Malatya'da kalan Mustafa Kemal'in 5 kardeşlerinden sadece Ömer Efendi evlenerek çocuk sahipleri oldu. Mustafa Kemal Atatürk kardeşinin oğlunu buldurarak sağlığında Ömer Efendinin adına tapu senedi bırakırken maaş bağlattı. Bizlere ulaşan nufüs kayıtları T.C nin 1 nolu tapusu , mahkeme bilirkişi raporları ile aile secerelerini ileriki günlerde ile tek tek açıklayacağız.

ATANIN YEĞENLERİ SAKLANAN O BELGEYİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARDI

1982 Yılından bu yana birçok arşiv belgesi,tapu kayıtları,nüfus kayıtları,mahkeme kararları, bilirkişi raporlarından sonra vakıf kayıtları ile Atatürk'ün,Malatya Akçadağ'lı olduğu gerçeği birkez daha kanıtlandı.
Vakıf arşiv kayıtlarında yapılan araştırmada Atatürk'ün Malatya'nın, Atatürk Bucağın'dan Hacı Tirit Mescidi Vakfı olarak kaydedilen, vakıf belgesine ulaşıldı.
İşte Saklanan ve Kayıt Altına Alınan O Belgede Şu Sözler Yer Almakta;
''Bu vakfın şahsiyeti,idari meclisinin 20.2.952 gün ve 77-71 kararı ile kütüğe kayıt edilmiştir.Malatya'nın Atatürk Bucağın'dan Hacı Tirit Mescidi vakfı.''
Atatürk'ün Bucağı olarak bilinen Akçadağ resmi kayıtlarada geçilerek birkez daha Malatya Akçadağ'lı iddasının doğru olduğu tespit edilmiştir. Atatürk'ün Bucağı Akçadağ'dır. 

Atatürk'ün Manevi kızı Atatürk'ün Malatyalı olduğunu doğruladı
Geçen günlerde kaybettiğimiz manevi kızı Ülkü Adatepe de Atatürk'ün Malatyalı olduğunu 2007'de doğrulamış. Yeni Haber gazetesine verdiği demeçte, ailesinin Malatya'dan göç ettiğini Ata'nın evinde duyduğunu aktarmış.
Atatürk ’ün Selanik’e küçük yaşlarda Malatya’dan gittiği, anne ve babasının da farklı kişiler olduğuna ilişkin Radikal ’de yer alan iddialar, gündeme bomba gibi düştü. Atatürk ’ün hayat öyküsüne dönük tartışma doğuracak yeni bilgiler de ortaya çıktı. Bunlardan en çarpıcı olanı, geçen günlerde trafik kazasında hayatını kaybeden Atatürk ’ün ‘manevi kızı’ Ülkü Adatepe’nin sözleri. Adatepe’nin yılda iki kez Malatya’ya gittiği söyleniyor. Bu gidişlerin birisi de 2007 yılı ekim ayına denk geliyor. Malatya’da protokolün katıldığı bir ‘Cumhuriyet Balosu’ düzenleyen Adatepe, dikkat çekici bir açıklama yapıyor. Adatepe, “ Atatürk ’ün ailesi Malatya ’dan Selanik’e gitti. Ata’nın evinde bu konuşmayı duydum” diye demeç veriyor. Bu açıklama, 10 Ekim 2007 tarihinde Malatya Yeni Haber gazetesinde yayımlanıyor.
İLK KEZ YAYIMLANACAK BELGELER YER ALIYOR
Yazar Fatih Bayhan, Atatürk ailesi üzerine 1997 yılından bugüne çalışma yapıyor.“Mustafa’dan Kemal’e: Atatürk ’ün Büyük Sırrı” adıyla hazırladığı kitabında, devletin resmi kayıtları ile ilk kez yayımlanacak belgeler yer alıyor. Kitapta, Atatürk ’ün anne ve babasının Mehmet Reşat Bey ile Ayşe Hanım olduğu, küçük yaşta babası şehit olunca Malatya ’dan halası Zübeyde Hanım’ın yanına götürüldüğü, annesinin ölümünden sonra da halası Zübeyde Hanım’ın nüfusuna kaydedildiği iddia ediliyor. Bayhan, Ali Rıza Efendi’nin Malatya ’dan Selanik’e gidiş belgesinin Kültür Bakanlığı’nın yayımladığı “ Atatürk ’ün Soykütüğü Üzerine Bir Çalışma” adlı eserde olduğunu söylüyor “Ali Rıza Bey’in babası Kırmızı Hafız Efendi’nin torunu Salih Efendi şecerede ‘oğul’ olarak gösteriliyor. Salih Efendi’nin tam soyağacı Kültür Bakanlığı’nın çıkardığı kitapta var. Bu çalışma Akçadağ’daki aileyi açıkça ortaya koyuyor.” Atatürk ’ün kız kardeşi Makbule Hanım’ı biliyoruz.
ATATÜRK'ÜN KARDEŞİ ÇANAKKALE'DE ŞEHİT DÜŞTÜ
Araştırmacı Bayhan, bir de “Ömer” isminde şehit erkek kardeşi olduğunu söylüyor. Atatürk ’ün kardeşi olduğu iddia edilen Ömer Çakır, Çanakkale ’de şehit düşüyor. Ömer Çakır’ın iki oğlu Ahmet ve Mehmet. Malatya Akçadağ’da çiftçilik yapmış. İkisi de şu anda hayatta değil. Ancak, çocukları ve yakınları Akçadağ’da yaşıyor. Bayhan’a göre, Atatürk ’ün yeğenleri Ahmet ve Mehmet’ten olan ve Akçadağ’da yaşayan akrabalarının sayısı 50 civarında. ‘ Malatya ’dan göç ettiler’ Geçen günlerde hayatını kaybeden Atatürk ’ün manevi kızı Ülkü Adatepe’nin, 2007 yılında düzenlediği Cumhuriyet Balosu’nda yaptığı konuşmaya dair Malatya Yeni Haber gazetesinde yer alan haber de iddiayı güçlendiriyor.
Adatepe gazeteye, Atatürk'ün ailesinin de Malatya’dan Selanik’e göç ettiğini ve buna dair konuşmalara Atatürk ’ün evinde tanık olduğunu söylemiş. Tarihçiler ne diyor? Atatürk ’le ilgili iddialarını tarihçilere sorduk. Prof. Dr. Cemil Koçak, şimdiye kadar bu yönde bilgiye rastlamadığını belirtirken, “Kitap çıktığında incelemek lazım” dedi. Diğer tarihçilerin konuya dair yorumları ise şöyle: Tarİhçİ Ayşe Hür: “Belgeleri hiç görüp okuyamadığım için bilemiyorum ama olabilir. Atatürk ’ün geçmişi çok iyi bilinen bir konu değil. Muğlak, bulutlu bir hikâye var elimizde. 1930’larda aile kökenini, soyunu sopunu araştırmak için bir araştırma emri veriyor. O araştırmada nasıl bilgilere varıyor ya da bir bilgiye varılıyor mu bilemiyoruz, o çalışmadan bir şekilde vazgeçiliyor. Kitabı bekleyelim bence. Bu tür sorular gerçeğe ulaşmak için yapılıyorsa, faydalı.” Eskİ Türk Tarİh Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu: “ Atatürk Malatyalı değil. Atatürk ’ün doğduğu eve kadar pek çok ayrıntıyı biliyorum. Selanik nüfus kayıtlarında da var. Kocacık Yörüklerinden. Kocacık Yörükleri Konya ile Ankara bölgesinde yaşarlar. Rumeli’ye nakledildiler. Rumeli’dekilerin yaşadıkları yer asıl Bulgaristan taraflarıdır. Fakat bir grubu Makedonya taraflarına yerleşti. Kocacık Köyü’nde dedesi Kırmızı Hafız Ahmet Efendi var. Onun zamanında Selanik’e göç ettiler.“
2007 Yılında Cumhuriyet Balosu Düzenleyen Ülkü Adatepe'den Atatürk'ün Ailesinin Malatya'dan Selaniğe Geldiğini Açıkladı.

Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe Atatürk'ün ailesininde Malatya'dan Selaniğe Geldiğini söyledi.
Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe Atatürk'ün ailesininde Malatya'dan Selaniğe Geldiğini söyledi. Ata'nın evinde bu konuşmayı duyduğunu aktaran Ülkü Adatepe ''Ben Küçüktüm Atamın İzmirde'ki Evinde Aile İçerisinde Hep Konuşulurdu.''Atanın Ailesinin Malatya'dan çıkıp Selaniğe geldiği, ve ''Ben Bunları Hep Duydum'' dedi.Malatya'ya Aralıklarla Gelerek Hasret Gideriyorum Dedi. 12.11.1991 YILINDA AKAÇADAĞ SULH HUKUK MAHKEMESİNE istetilen 22 Yıllık bu resmi evraka düşülen Not: Ata'nın 1936 yıllında Ankara Merkez Öztürk mahallesine 160 haneden naklen geldiği yazılmış.
12.11.1991 YILINDA AKAÇADAĞ SULH HUKUK MAHKEMESİNE istetilen 22 Yıllık bu resmi evraka düşülen Not: Ata'nın 1936 yıllında Ankara Merkez Öztürk mahallesine 160 haneden naklen geldiği yazılmış.Atatürk'ün Malatya Akçadağ'da ailesi olduğunu mahkeme yoluyla belgelemeye çalışan Çakıroğlu Ailesininde baba hanesi nüfusta Akçadağ Başpınar mahallesi 160 hane olarak kayıtlı.Çakıroğulların’dan Atatürk’ün kardeşi Ömer’in 1332 yılı ölüm vukuat defterinden çıkartılan, kayıt ise Akçadağ Cilt 001 02 Sahife 17 Kütük 36’ya kayıtlıdır. 

Köprülü Mehmet Paşanın Soyundan Gelen Atatürk Malatya Akçadağlı'dır
Ali Aladağ…: Malatya olay…: Serhan Aslantaş , Atatürk’ün Malatyalı Akçadağlı olduğunun artık kesinlik kazandığını söyledi.
Yıllardır hukuk mücadelesi verdiklerini ifade eden Serhan Aslantaş www.malatyaolay.com da Ali Aladağ’a şu açıklamayı yaptı : 

“Tarihin Arka Odası isimli programa konuk olan emekli imam Mehmet Ali Öz, Atatürk'ün soy kütüğünü araştırmış ve yayında belgelerle açıklamıştır. Bu zamana kadar hiç yayınlanmamış ve dile getirilemeyen soy ağacından da bahsedilmiştir.

Osmanlı arşivlerinde yapılan araştırma sonucunda Atatürk’ün soyunun zamanın Kudretli sadrazamı Köprülü Mehmet Paşa’nın soyundan geldiğini açıkladı. Murat Bardakçı’ nın konuğu olan Sayın Mehmet Ali Öz Selanik’te yaşamlarını sürdüren Atatürk’ün akrabalarının Köprülü ailesinden olduğunu söyledi.

Yıllardır bu konuyu dile getiren Atatürk’ün 3. Kuşak yeğeni Serhan Aslantaş ile yapmış olduğum röportajda ‘‘ Mehmet Ali beyin yapmış olduğu araştırmalarda Köprülü aile seceresine son derece hâkim olan birisi olarak benim de katkılarım var dedi’’.

Atatürk’ün baba ve anne soyunun Zamanın Kudretli sadrazamı Köprülü Mehmet Paşadan geldiğini bizler yıllardır söylüyoruz ve bununla ilgili T.C Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne açılmış davalarımız olduğunu da dile getirmiştik. Köprülü aile seceresine son derece hakim birisi olarak şunu söylemek isterim yapmış olduğum vakıf ve tapu tahrir araştırmalarımda vakıf tarafından bizlere gönderilen Osmanlıca belgede şu şekilde yazmaktadır ''KÖPRÜLÜ AHMET AĞA, MEHMET EFENDİ, MUSTAFA BEY NUSUBİSİ ÖMER PAŞA'' olarak gözükmektedir. Bizlere ait tapu tahrir defterinde şu şekildedir ’’ALİ ZADE KÖPRÜLÜ AHMET AGA BİNİ MAMO BİNİ ÇAKIROĞLU ÖMER’dir.

Ayrıca programda Köprülülerin Malatya Hekimhan da bina eğlediklerine de değinilmemiştir. Köprülü ailesinin 1661 tarihli vakfiyesinde de geçen Malatya Sancağı Arga kariyesi eski ismiyle SULTAN HANI yeni ismi Akçadağ SULTAN SUYU ÇİFLİĞİ olarak geçmektedir. Açılan mahkemeler sonucunda Sultan suyu çiftliğinin vakfa ait olduğunu Vakıf Genel Müdürlüğü tarafından onaylamıştır. Sultan suyu çiftliğine ait T.C devletinin 1 Nolu ve 2 Nolu devlet intikalli tapusu dedemiz Çakıroğluların dan Ömer oğlu Mehmet adına gözükmektedir.

Yapılan araştırmalar çıkarılan belgeler bizlerin söylemiş olduğu iddiaların ne kadar doğru olduğunun bir göstergesidir. Zamanın Kudretli sadrazamı Köprülü Mehmet Paşanın soyundan gelen Atatürk Malatya Akçadağ’ lıdır. Bizlerde Atatürk’ün meydan harpte şehit düşen kardeşi Ömer’in soyundan gelen yeğenleriyiz.” 

Atatürk Malatyalı İddasın'da Eski Yunan Komutanın'dan Kitap
Yunanistan Kara Kuvvetleri emekli Komutanı Frangos, yazdığı “Hangi Türkiye hangi Türkler” adlı kitabın tanıtımında 
Mustafa Kemal Atatürk için de “Selanik’te değil Malatya’da doğdu. Zübeyde hanım  annesi değil teyzesidir” ifadesini kullandı. 
Türkiye’de nüfusun en fazla yüzde 40’ının Türk olduğunu iddia eden Frangos, kitabıyla Yunanlıların Türkiye ve Türklere bakış açısını değiştirmeyi hedefliyor. 
Radikal muhabiri Ömer Şahin’in Ağustos ayında gündeme getirdiği yazar Fatih Bayhan’ın ”Mustafa’dan Kemal’e, Atatürk’ün Büyük Sırrı” kitabı da Atatürk hakkında benzer iddiaları içeriyordu. 
Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Atatürk’ün, yeğenleri, iş, bankasında, ki, hisse, CHP’nin, değil, bizim,
Yorumlar
Haber Yazılımı