Haber Detayı
19 Aralık 2018 - Çarşamba 22:28
 
Almanya’da gelen Malatyalı Temel kavuştu Hekimhan’ına, çıkmadı Keklik avına
Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber… Almanya’dan Malatya’ya Kekliğe gelirken uçağı kaçırınca aldı sazı eline…Haberimizin kahramanı Temel Alkan kavuştu Hekimhan’ına, ancak çıkmadı keklik avına.
Kültür Haberi
 Almanya’da gelen Malatyalı Temel kavuştu Hekimhan’ına, çıkmadı Keklik avına

Almanya’da gelen Malatyalı Temel kavuştu;

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, Ali Aladağ dahil

Hekimhan’ına, çıkmadı Keklik avına...
14 Aralık tarihinde Malatya Olay’da yer alan haberimiz de aynen şu sözleri kullanmıştı…
Malatya’lı Gazeteci Basın İlan Kurumu Üyesi ve eski Gümrük Ticaret Bakanlığı Basın Müşaviri Ali Şahin’in gece yarısı attığı tweet üzerine www.malatyaolay.com Temel Alkan’ı aradı.

Alkan dün sabah Frankfurt’tan İstanbul’a oradan da THY 20.10 uçağıyla İstanbul Yeşilköy Havaalanından Malatya’ya uçacakken 5 dakika geç kaldı diye bileti iptal olmuş.
En erken sabah 06.00 uçağına tekrar bilet alır ve efkar dağıtmak üzere can yoldaşı bağlamasını alır kucağına. Alkan, yolcular ve görevliler rahatsız olmasın diye bir köşede mırıldanırken muzik hayranları etrafını sarar.
İstek parça talepleri peş peşe gelince Alkan’ın akkordu açılır ve gamı kederi bir nebze gider.
Hekimhan, sanatta, siyasette, devlet bürokrasisinde yetiştirdiği ünlülerle meşhur.”
Malatya Hekimhan’lı Temel Alkan, kavuştu baba ocağına…Gezdi-dolaştı eş-dostu…Bugün de Malatya Olay’ı ziyarete geldi.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, Dilara Temizlik ve Ali Aladağ dahil, ayakta duran insanlar
TEMEL İSMİ VE MALATYA…
“Hoş geldin…Temel” dedikten sonra…İlk sorum…”Nereden geliyor bu Temel ismi…?” gülüşmeden sonra başladı…Anlatmaya Temel Alkan…
“Köyde evimizin Temeli atılırmış…Annem beni dünyaya getirmiş…Dayım demiş ismini ben vuracağım ve…Evimizin temeli atıldığı günün anısına…İsmi Temel” demiş…
Karadeniz’de en çok kullanılan isim…İsmimi soranlar Temel dediğim de Karadenizlimisin diyorlar…
Yok Malatyalıyım dediğimde…Kısa bir durgunluk yaşıyorlar…”
Yine gülüşmeler…

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, Ali Aladağ dahil, ayakta duran insanlar
Ve soruyorum…”Gittin mi keklik avına…”
“Ahh” diyor…Temel Alkan ve başlıyor anlatmaya…
“Keklik en sevdiğim hayvan…Bir gün gittim…Nişan aldım ateş edeceğim…Kıyamadım…Sonra spor olsun diye dağ-bayır dolaşmaya başladım…”
Temel Alkan’la Malatya türkülerini konuştuk…Malatyalıların sanata büyük önem verdiğini, kültürleriyle yoğrulduğunu ifade edip başladı anlatmaya
“Malatya tarih boyu, bağrında her alanda değerler  yetiştirmiş bir şehir…Şu anda da her noktada şehrimizin değerleri mevcut. Bu bize gurur veriyor.
Ali Şahin bir değerimiz. Bir  Tweet attı…Bak senle beni bir araya getirdi. Haberiniz nedeniyle dünyanın dört bir yanında inanın beni arayan dostlarım oldu. Malatya’da medya sektöründe güçlü kalemler var.
Bu da bize ayrı bir güç veriyor.”

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, Ali Aladağ dahil, ayakta duran insanlar
Temel Alkan…Temel de Baskavak Köyü İlkokulu dördüncü sınıfta okurken ailesi ile birlikte Almanya’ya gitmiş. Gidiş o gidiş. Almanya’ya gidişi ile ilgili olarak; “Annem 1969 yılında işçi olarak Almanya’ya gelir, babam ise 1970 yılında gurbete adIm atar. İkisi de Almanya’da ‘misafir isçi’ sıfatını alır. Nasıl ‘misafir’ ise, Anlayamadık Avrupa’nın bu politikasını. Aradan 50 Sene geçti daha da “misafir” sıfatında bizimkileri burada” diyor.
Almanya’da Hıllscheıd İlkokulu, Köhr Grenzhausen Ortaokulu, Montabaur elektrik meslek lisesinde öğrenim gördü. Elektrik işi ile uğraşıyor.1996 -2000 yıl arası yabancılar temsilcilik başkanlığı yaptı.
Bir evlilik Yapmış ancak ayrılıkla bitmiş. Evliliğin meyvesi dünya tatlısı kızı Asya Alkan…
Özellikle Malatya ve çevresi yöresel deyişler ve türküler, rack, caz, klasik müzik ile ilgileniyor. Özellikle Hekimhan Arguvan yöresi türküleri, protest müzik türlerini çalıp söylüyor.
Temel Alkan’ın ilginç bir öyküsü var…

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, Dilara Temizlik ve Ali Aladağ dahil
14 Aralık’ta ki haberde geniş şekilde yer aldı.
Temel Alkan sanatçı kişiliği ile ilgili sorularımıza gayet naif ve mütevazi cevaplar verdi.
“Ben kendime sanatçı demiyorum ama bu isi yapmaktan çok zevk alıyorum ve karşılığını hiç bir zaman maddiyete bağlamadım” diyor,
“Üç beş patenti olduğunu sanan vur patlasın, çal oynasın yapıyor. Özellikle Avrupa’daki gençler açısından sanata ilgi oldukça yoğun. Türkiye’deki gençlikte törelerimiz ve türkülerimiz konusunda maalesef yozlaşma var. Avrupalı gençler Orient müzikle özünü ararken. Türkiye’deki gençlik de batiyi örnek alarak yozlaşıyor. Müziğin evrensel olduğunu bilen bir kişi olarak; ama kendi değerlerimizi de benimsememizin çok önemli olduğunu sanıyorum. Dayım Hüseyin Ercan’dan saz yapımını öğrenmek isterdim amma kader bizi Almanya’ya attı. Teşekkür ederim ona da…”

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, Ali Aladağ dahil
Temel Alkan, yazmakla bitmeyen bir dahi…
Can ve candan…Bizi ziyaret etti ve Hekimhan’a döndü…Keklikli kömbe şu an beklemekte…
Kendisi Malatya’da…
Hekimhan’da…Yeniden misafirimiz olacak…sazı ile sözü ile…

 

Kaynak: (Malatya Olay) - Malatya Olay Editör: Ali Aladağ
Etiketler: , Almanya’da, gelen, Malatyalı, Temel, kavuştu, Hekimhan’ına,, çıkmadı, Keklik, avına,
Yorumlar
Haber Yazılımı