Haber Detayı
17 Kasım 2013 - Pazar 04:54
 
Akçadağ'da Gölet açılışı yapıldı
Akçadağ ilçesine Bağlı Bağ köy ve Küçük kürne köylerinin Sulama sıkıntılarını giderecek Gölet’in açılışı yapıldı.
Yaşam Haberi
Akçadağ'da Gölet açılışı yapıldı

Akçadağ ilçesine bağlı Bağ köy ve Küçük kürne köylerinin uzun yıllardır beklediği Gölet projesi hayata kavuştu. Malatya İl Özel idaresi tarafından yapılan Bağ köy ve Küçük kürne köylerinin Sulama problemlerini giderecek Gölet’in açılışı yapıldı. 

Akçadağ Bağ köy’de yapılan açılış törenine Malatya Valisi Vasip Şahin, Milletvekilleri, Mustafa Şahin, H. Cemal Akın, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, İl Özel idare Genel Sekreteri İrfan Kaya, Akçadağ Kaymakamı Ramazan Keskin, İl Genel Meclis üyeleri, Ömer Altuntaş, Nuri Karadaş, Battal Tuncal ve muhtarlar katıldı.

Malatya Valisi Vasip Şahin açıklamasında “Öncelikle hayırlı, uğurlu olsun. Malatya Tarım’da zaten belli bir noktayı yakalamış bir il ama Malatya bulunduğu yerden razı olmak durumunda değildir. Daha iyisini, daha ilerisini, teknolojinin daha gelişmişini hak eder ve bekler. Ve çokta rahat bir şekilde uyum sağlar. Bunu diğer köylerimizde görüyoruz. Burada da inşallah şimdi gölet’imizi birazdan açacağız ama onun sulama tesisleri ile ilgili eksik kalan bölümleri tamamladıktan sonra yaklaşık 112 ailemiz burada sulu tarım’ı yaşamaya başlayacak. Emeklerin karşılığını daha fazla almaya başlayacak. İnşallah burada yaşamanın hazını, lezzetini ve kârını daha fazla hissetmiş olacaklar. Burada yaşayan insana bizim bunları yapmamız lazım. Yaptığımız aslında baktığınızda maliyet olarak çok yüksek değil. Keşke böyle tesisleri çok daha fazlalaştırabilsek. Keşke köylümüzün o emeğinin karşılığını alabileceği çok daha modern tesisler yapabilsek ama eldeki imkânları bizde zorlayarak yapmaya çalışıyoruz. Daha fazla imkânlara sahip oldukça bu hizmetler size en kısa sürede ve hızlı bir şekilde gelecektir. Teknolojik tarım ve gelişmeler Malatya köylüleri tarafından yakından takip ediliyor. Malatya’da Türkiye’nin zannediyorum ortalamasının üzerinde hızlı bir şekilde kapalı sistem sulaması Malatya’da gerçekleştiriliyor ve bunun verimini biz çok iyi bir şekilde alıyoruz.” İfadelerini kullandı. 

AK Parti Malatya milletvekili Mustafa Şahin törende yaptığı açıklamada “Vatandaşlarımızın kendi arazilerinin, bağlarının, bahçelerinin sulama sıkıntılarının yer yer karşımıza çıktığına şahitlik ediyorduk. Gitmiş olduğumuz her yerde mutlaka bununla alakalı eğer su kaynaklarımız varsa saha sulama açısından eğer yeterli bir toprak parçası sahipse mutlaka bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz. AK Parti’nin iktidara gelmiş olduğu günden bugüne kadar en önemli farklarımızda her seferinde mutlaka millete, vatandaşımıza, insanımıza yüzümüzü dönerek siyaset yapmaya çalıştık. Hiçbir zaman için Milletimizin değerleriyle, sorunlarıyla karşılaşmaktan, yüzleşmekten imtina etmedik. Onlara sırtımızı dönmedik. Onlarla hep kucak kucağa, el ele birlikte bu işleri çözmeye çalıştık. Bugünde bunlardan bir tanesini arkadaşlarımız sağ olsunlar bu konuda gerçekten emek vermişler. Gerekli olan çalışmalar yapılmış. Yanılmıyorsam 123 Bin metreküp lük bir alanı inşallah dolduracaklar. Bu vesileyle karşılaşmış oldukları su sıkıntılarını inşallah bir daha yaşamayacakları şekilde önümüzdeki süre içerisinde daha da nitelikli tarım hizmetlerini yapma noktasında ellerini güçlendirmiş oldunuz. Biz her şeyden önemlisi Özellikle karşımıza çıkan bu gibi sorunların giderilmesi noktasında eğer su kaynakları yeterliyse, havza müsaitse ve birde yeterli arazi varsa özellikle gölet yapılması noktasında ciddi çalışmalar yaptık. Biliyorsunuz yine geçen yıllarda “Bin Günde, Bin Gölet” projesi kapsamı içerisinde Malatya’mızda yaklaşık 12 – 15 tanesi devreye girdi. Bunlardan birtanesi de Akçadağ Taş evler gölet projesi çalışmalarımız yapılıyor. Karşınıza çıkan bu gibi sıkıntıları sizler bizlere ileteceksiniz. Bizlerde bunları yukarı taşıyıp, buraya tekrar yatırım hizmet olarak dönmesi için elimizden gelen gayretleri gösteriyoruz. Özellikle burada Sayın valimize, hem genel sekreterimize, il genel meclis üyelerimize ve emeği geçen herkese en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Birlik ve beraberliğimiz daim olsun” ifadelerini kullandı. 

AK Parti Malatya Milletvekili Hüseyin Cemal Akın ise törende yaptığı konuşmasında “AK Parti iktidarı döneminde Akçadağ’da ki tarım arazilerinin Sulu tarım’a dönmesi hususunda yaptığı hizmetleri sizlerle zaman zaman bir araya geldiğimde paylaşıyorum. İnşallah bu hizmetlerimiz devam edecek. Çiftçilerimiz Sulu Tarım ile gelirlerini daha çok arttıracaklar. Zenginlik daha çok artacak ve bunun akabinde de Sizler evlatlarınızı en güzel imkânlarla yetiştireceksiniz ve onlar geleceğin Türkiye sini kuracaklar. Her geçen gün daha iyi hizmetlerimiz olacak. Daha önce bu yollardan bu kadar rahatlıkla ulaşmak mümkün değildi. Hepinizin de bildiği gibi AK Parti iktidarı gerek KÖYDES, gerek BELDES çalışmalarıyla bizlere bu imkânları sundu. Ve inşallah bu hizmetlerde bereketlenerek, artarak devam edecek.” Şeklinde kaydetti. 

Malatya İl Genel Meclis üyesi Ömer Altuntaş ise yapılan Gölet ile ilgili yaptığı açıklamada “İl Özel idaremiz tarafından yapılan gölet imiz yaklaşık 1200 metreküp kapasitede su alacak. Gövde yüksekliği yaklaşık 11 metre yüksekliğinde. Bize maliyeti 400 Bin Lira mal oldu. Biz sadece Malatya’ya Akçadağ’a değil iki köyümüze yapılan bir hizmet. Biz 2009’dan bu yana meclis üyesi olduktan sonra yaklaşık olarak 4 Milyon Lira köylerimize Sulama sularına para harcadık. Köylü vatandaşlarımızı tutabilmek için Sulama ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Sonuç olarak Bağ köy ve Küçük kürne köylerimiz Sulu tarım yapabilecek” şeklinde ifade etti.(kaynak: akçadağ güncel)

 

 

Kaynak: Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Akçadağ, ilçesine, Bağlı, Bağ, köy, Küçük, kürne, köylerinin, Sulama, sıkıntılar
Yorumlar
Haber Yazılımı