Haber Detayı
21 Kasım 2013 - Perşembe 00:30
 
Sağlıklı yaşam ağız ve diş sağlığıyla başlar
Malatya İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, “Günde en az iki kere, sabah kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce dişlerin fırçalanması gerekir” dedi.
Sağlık Haberi
Sağlıklı yaşam ağız ve diş sağlığıyla başlar

İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, “Günde en az iki kere, sabah kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce dişlerin fırçalanması gerekir” dedi.
Şener, 18-24 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, diş sağlığının önemini belirten İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, “Her yıl ülkemizde 22 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftası olarak kutlanmaktadır.

Ülkemizde, ilk diş hekimliği fakültesi 22 Kasım 1908 tarihinde kurulmuş olup, o günden bu yana ağız ve diş sağlığı alanında önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Sağlıklı bir yaşam ağız ve diş sağlığıyla başlar. Bu nedenle Ağız ve diş sağlığını bozan faktörler vücut sağlığını da etkilemektedir. Diş çürükleri ile dişeti hastalıkları; kalp- damar hastalıkları, kronik solunum yolları hastalıkları, mide-bağırsak hastalıkları, yüksek tansiyon, kemik erimesi, şeker hastalığı ve kadınlarda erken doğum gibi hastalıkların risklerini arttırmaktadır. Ayrıca bazı hastalıkların ilk ve en önemli belirtileri ağızda görüldüğü için ağız ve diş muayenelerinin düzenli aralıklarla yapılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“İyi bir ağız ve diş sağlığı için; yeterli ve dengeli beslenme alışkanlık haline getirilmeli, sebze ve meyveden zengin, et, süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi hayvansal gıdaların yer aldığı öğünlerle beslenilmelidir. Günde en az iki kere, sabah kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce dişlerin fırçalanması, günde en az bir kez diş ipi kullanılması, en az altı ayda bir diş hekimine düzenli olarak kontrole gidilmesi ve teşhis edilen problemlerin hekimin önerisi doğrultusunda tedavisinin yaptırılması gerekmektedir” diyen Şener, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak Malatya genelinde ilkokul öğrencilerine diş taraması, Anaokulu öğrencilerine flour uygulaması ve eğitim programları yapılmaktadır. 2012-2013 eğitim yılında 41540 öğrenciye ağız diş taraması yapılmış olup; 2013-2014 eğitim yılında da taramalar devam etmekte ve taramalarda her öğrenciye diş fırçası, diş macunu dağıtılmakta ve gerekli görülen hastalarımızın ileri tetkik ve tedavisi için Ağız-Diş Sağlığı Merkezine sevk edilmektedir.”

Kaynak: Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Malatya, İl, Halk, Sağlığı, Müdürü, Doktor, Kemal, Şener, “Günde, az, iki, kere,
Yorumlar
Haber Yazılımı