Haber Detayı
23 Mayıs 2014 - Cuma 12:11
 
Malatya'da Pütürgeliler Büyükçay Barajına karşı ayaklandı
Büyükçay barajı Malatya'da gündeme bomba gibi düştü...
Yaşam Haberi
Malatya'da Pütürgeliler Büyükçay Barajına karşı ayaklandı

"BU BARAJI KESİNLİKLE İSTEMİYORUZ"

Adıyamanlı siyasetçilerin Kahta topraklarını sulamak amacıyla bir sır gibi saklayarak projelendirdiği Büyükçay Baraj Projesini Sonsöz Gazetesi deşifre etmesinin ardından, Pütürge’ye Baraj projesini anlatmak üzere gelen Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri Pütürgelilerin tepkisiyle karşılaştı. 
“Bu Barajı asla ve kesin olarak istemiyoruz” diyen Pütürgeli Dernek yöneticileri ve vatandaşlar 6 köy ile birlikte köprü ve karayolunun su altında kaldığını belirterek “Bu barajın bize bir faydası yok” diyerek toplantıyı terk ettiler.
"BÜYÜKÇAY BARAJI" 
PÜTÜRGE’YE KABUS GİBİ ÇÖKTÜ
Pütürge ilçesine bağlı Tepehan’a bağlı 6 köyü su altında bırakacak proje Pütürge ilçesine kabus gibi çöktü. Barajın yapılmasıyla birlikte Nemrut Dağına ulaşımı sağlayan 2 köprü ile kara yolu tamamen su altında kalıyor. Köylerde istimlak yapılacağı korkusu başlarken 500 yıllık geçmişe sahip köylerde adeta şok yaşanıyor. 6 Köyde bulunan yaklaşık 2 bin kadar evin su altında kalacağı ortaya çıkarken baraja tepki çığ gibi büyümeye başladı. 
KÖYLÜLERİ İKNAYA GELDİLER
DSİ Genel Müdürlüğü 20. Bölge Müdürlüğü tarafından Malatya ve Adıyaman illeri sınırları içinde yapılması planlanan “BÜYÜKÇAY BARAJI VE HİDRO ELEKTRİK SANTRALİ” için Pütürge’de “Halkın Katılımı Toplantısı” önceki gün yapıldı.
İstanbul’da yaşayan Pütürgeli işadamları, Pütürge Çevre Köyleri Dernek Başkanı Mahmut Aluç ve HES’den etkilenecek köylerin muhtarları ile köy sakinleri Pütürge ilçesinde toplantı öncesi hep birlikte kahvaltı yaparak istişarede bulundular. Baraj istemedikleri kararını alan köylüler daha sonra Pütürge Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan toplantıya katıldılar. 
ÇED RAPORU İSTEDİLER
Toplantıda; Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Şube Müdürü İbrahim Karaca, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunu hazırlayan özel şirketin yetkilisi ve diğer bakanlık yetkilileri Pütürgeliler’i Büyükçay Barajı konusunda bilgilendirdiler. 
Yetkililer, yapılacak baraj ve HES projesi hakkında bilgi vererek, Tepehan’a bağlı 6 köy ile çok sayıda mezranın su altında kalacağını belirterek, Baraj ile Kahta’da binlerce dönüm alanın sulanarak elektrik üretileceğini, köylülere ait yerlerin istimlak edileceğini söylediler. 
İstanbul’dan gelen Pütürge Çevre Köyleri Dernek Başkanı Mahmut Aluç, orada bulunanların anlatılanları idrak edemediğini, daha anlaşılır bir şekilde anlatılmasını, yapılması düşünülen barajın altında kaç evin kalacağının bilgisinin net verilmesini isteyerek “Bu barajı yeni öğreniyoruz, bilmeyebiliriz, harita üzerinde nereler su altında kalıyor bize açıklayın. Uzuntaş köyünde 500 hane var. 6 köy baraj altında kalıyor, ne zaman kim nerede karar vermiş. Buna izin veremeyiz.” Dedi.
“ASLA BARAJ İSTEMİYORUZ”
Toplantıda söz alan köylüler 6 Köy ile karayolunun su altında kalacağını öğrenince “Bu barajı istemiyoruz. Kesin kararımızdır. Köylüye zarar verilmeden su değerlendirilmelidir. O şekilde planlayın, bize zarar vermeyin” diye sert tepki gösterdiler. 
Uzuntaş’tan Ahmet Kalan, “köylü olarak protesto ediyoruz. Gelirsiniz Tepehan’da toplanırsınız. Baraj yapılacak yerde toplantı yapın. Nerede kuruluyor bu baraj kime sordunuz; nasıl planladınız. Biz vatandaşlar olarak istemiyoruz. 500 yıllık köyler var. İstimlaka gelmişsiniz bir eve 20 bin lira veriyor, bu olamaz 100 bin liraya ev yapamazsınız. Biz bunu istemiyoruz” diye tepki gösterdiler. 
İtirazların yükselmesi üzerine salondaki hareketlilik bir anda arttı. Toplantıya katılmak için İstanbul’dan gelen Pütürgeli işadamı Ahmet Kalan, barajı istemediklerini nedenleriyle dile getirdi.
Barajın yapılmasıyla birlikte zarar görecek köylerin sakinleri de projenin hayata geçmesini istemediklerini belirttiler. Tepkilerine duyarsız kalınan köylüler, toplantıyı terk ettiler.
MALATYA’DA KİMSENİN HABERİ YOK
Malatya’da Büyükçay Barajı dün ilk kez kamuoyuna duyuran Sonsöz Gazetesinin haberi Malatya’da günün konusu oldu. Malatya’da siyasi Parti yöneticileri ile kurum ve kuruluş yöneticileri Malatya’da yapılacak bir barajdan kimsenin haberdar olmamasının düşündürücü olduğunu belirterek “Nemrut yolu ve 6 köy baraj altında kalıyor. Malatya’nın haberi yok. Bir seçim geçirdik bir tek kelime eden olmadı. Nereden çıktı bu baraj bize açıklama yapılmasını bekliyoruz” diye konuştular. 
Vahap GÜNER

Kaynak: Editör: Ali Aladağ
Etiketler: Büyükçay, barajı, Malatyada, gündeme, bomba, düştü
Yorumlar
Haber Yazılımı